#167

Otakar Marvánek
(1884 – 1921)

Nerudova ulice v Praze

Nerudova ulice v Praze, Otakar Marvánek
#167

Otakar Marvánek
(1884 – 1921)

Nerudova ulice v Praze

338 zobrazení
13 500 EUR
Antikvity Praha s.r.o.
Antikvity Praha s.r.o.
6. 12. 2020 11:00

2+

Olej na plátně. Pohled na barokní chrám sv. Mikuláše přes Nerudovu ulici. Signováno vlevo dole "Marvánek". Marvánek Jan Otakar (1884 Praha — 1921 Praha). Praha kolem 1910, rozměry 95 × 115 cm, rámováno. Mistrovské dílo umělce, který byl inspirován francouzskými malíři - Matissem, van Goghem a Vlaminckem.

Otakar Marvánek, narozen 28. března 1884 v Praze, byl český malíř, grafik a výtvarný kritik.

Narodil se v Praze na Novém Městě do rodiny truhláře Josefa Marvánka. Mezi lety 1904 a 1908 studoval na pražské malířské akademii, kde se připravoval ve speciální třídě pod vedením profesora H. Schwaigra. Byl členem umělecké skupiny Tvrdošíjní a také působil jako výtvarný kritik pro periodikum "České slovo".

V období 1910–1911 strávil studijní a léčebný pobyt v italském Fasanu na Gardském jezeře. Během svých krátkých studijních cest navštívil významná umělecká centra v Německu, jako jsou Mnichov, Drážďany nebo Kolín nad Rýnem. V roce 1913 se vydal do Paříže, kde se seznámil s díly významných umělců, včetně Cézanna, Matisse, van Gogha a dalších francouzských impresionistů.

Otakar Marvánek byl výraznou osobností českého moderního malířství. Jeho umělecký rukopis byl autorský a originální. Bohužel zemřel předčasně ve věku 37 let dne 25. října 1921 na Královských Vinohradech v Praze kvůli selhání srdce. Je pohřben na Vinohradském hřbitově. V roce 1922 byla po jeho smrti uspořádána v Domě umělců v Praze posmrtná výstava, na které bylo představeno na dvě stovky obrazů, kreseb a studií.

Jeho dílo je součástí sbírek Moravské galerie v Brně, Národní galerie v Praze, Galerie výtvarného umění v Chebu a také v Galerii Benedikta Rejta v Lounech.