#23

Vladimír Suchánek
(1933 – 2021)

Tichá hlava

SUCHÁNEK Vladimír
SUCHÁNEK Vladimír
SUCHÁNEK Vladimír
#23

Vladimír Suchánek
(1933 – 2021)

Tichá hlava

3 limity
437 zobrazení
12 000 Kč
Aukční síň Antik Mašek
Aukční síň Antik Mašek
Vyvolávací cena: 900 Kč
13. 1. 2021 18:00

barevná litografie
71 x 55 cm
1990
signováno
karton, volný list
*1933

Tichá hlava

Vladimír Suchánek se narodil 12. února 1933 v Novém Městě nad Metují a zemřel 25. ledna 2021 v Praze. Byl to významný český malíř a grafik. V letech 1952 – 1954 studoval obor výtvarná výchova na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity v Praze u profesorů Cyrila Boudy, Karla Lidického a Martina Salcmana. Následně přestoupil na Akademii výtvarných umění, kde v roce 1960 absolvoval v ateliéru užité grafiky pod vedením profesora Vladimíra Silovského.

Vladimír Suchánek byl činný v širokém spektru výtvarných oblastí, včetně grafiky, malby, knižní ilustrace, plakátů, známkové tvorby a exlibris. V průběhu 70. let minulého století se zaměřoval zejména na barevnou litografii, kde dosáhl významných úspěchů. Od roku 1996 vytvořil více než dvacet návrhů poštovních známek a přes čtyři sta exlibris.

Vladimír Suchánek nebyl pouze výtvarníkem, ale také hudebníkem. V 50. letech hrál na klarinet a saxofon v tanečním big bandu. Na začátku 70. let založil komorní hudební skupinu Grafičanka, ve které působil jako zakladatel, klarinetista a kapelník.

Byl aktivním členem uměleckého světa, patřil ke Svazu českých výtvarných umělců a spolku Mánes. Jeho angažovanost v uměleckých organizacích byla známá a v roce 1995 byl jmenován předsedou SČUG Hollar.

Vladimír Suchánek zanechal v českém výtvarném prostředí významnou stopu díky své bohaté tvorbě a angažovanosti ve společenském a kulturním životě.