#36

František Burant
(1924 – 2001)

Brouk

BURANT FRANTIŠEK
#36

František Burant
(1924 – 2001)

Brouk

3 limity
213 zobrazení
450 Kč
Aukční síň Antik Mašek
Aukční síň Antik Mašek
Vyvolávací cena: 50 Kč
29. 4. 2021 18:00

litografie
5 x 8 cm
1951
signováno tužkou
papír, volný list lehce poškozen
1924-2001

Brouk

František Burant, český sklář, malíř a grafik, se narodil 13. února 1924 v Železné u Berouna. Svá mladá léta strávil prací jako úředník v pivovaru a dělník ve slévárně a textilce během válečných let. Teprve po skončení války se mu podařilo realizovat svůj sen o studiu umění. Absolvoval Státní grafickou školu a následně pokračoval ve studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (VŠUP) pod vedením profesora Kaplického.

Po absolvování studia na VŠUP se František Burant začal věnovat sklářské tvorbě. Jeho umělecké spektrum se však rozšiřovalo i na oblast grafiky a ilustrací. V dalším průběhu své kariéry působil na VŠUP jako asistent v oboru sklářského výtvarnictví. V roce 1969 byl povýšen na docenta a od roku 1982 zastával pozici profesora.

František Burant se stal významným členem uměleckých sdružení, jako byla UB 12, později SČUG Hollar a SVU Mánes. Jeho umělecký odkaz spočívá v jedinečné kombinaci sklářského umění, grafiky a ilustrací. Zemřel 17. července 2001 v Praze, ale jeho dílo a odkaz žijí dál jako součást českého uměleckého dědictví