technika | litografie |
rozměr | 24 x 18 cm |
rok | 1942 |
signatura | signováno tužkou |
stav díla | papír, značeno v kameni, pasparta, sklo |
autor | 1886-1979 |
Martin Salcman se narodil jako malíř v roce 1896. Studoval na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze u profesorů Preislera, Loukoty a Krattnera. Po absolvování AVU se vydal na studijní cestu do Paříže, kde pravděpodobně prohluboval své výtvarné dovednosti a rozšiřoval svou uměleckou perspektivu.
V počátcích své umělecké kariéry byl Martin Salcman ovlivněn přátelstvím s dalšími významnými umělci, jako jsou F. Tichý a V. Rabas. Jeho tvorba zahrnovala meditativně laděné krajiny, portréty a figurální kompozice. Po roce 1945 se věnoval zejména pedagogické teorii a praxi výtvarné činnosti. Působil jako pedagog na Vysoké škole pedagogické v Praze a následně na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.
Martin Salcman byl rovněž členem Umělecké besedy, což svědčí o jeho zapojení do kulturního života a společenství umělců. Jeho dílo nyní najdeme ve sbírkách několika prestižních institucí, včetně Národní galerie v Praze, Českého muzea výtvarných umění a Galerie hlavního města Prahy, a dalších významných českých galeriích.
Martin Salcman zemřel v roce 1979, zanechav nejen hmatatelnou stopu ve světě umění, ale také ve vzdělávání a formování budoucích generací umělců.