#59

Martin Salcman
(1896 – 1979)

Dívčí akt

SALCMAN MARTIN
SALCMAN MARTIN
SALCMAN MARTIN
#59

Martin Salcman
(1896 – 1979)

Dívčí akt

1 limit
243 zobrazení
200 Kč
Aukční síň Antik Mašek
Aukční síň Antik Mašek
Vyvolávací cena: 100 Kč
29. 4. 2021 18:00

litografie
24 x 18 cm
1942
signováno tužkou
papír, značeno v kameni, pasparta, sklo
1886-1979

Dívčí akt

Martin Salcman se narodil jako malíř v roce 1896. Studoval na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze u profesorů Preislera, Loukoty a Krattnera. Po absolvování AVU se vydal na studijní cestu do Paříže, kde pravděpodobně prohluboval své výtvarné dovednosti a rozšiřoval svou uměleckou perspektivu.

V počátcích své umělecké kariéry byl Martin Salcman ovlivněn přátelstvím s dalšími významnými umělci, jako jsou F. Tichý a V. Rabas. Jeho tvorba zahrnovala meditativně laděné krajiny, portréty a figurální kompozice. Po roce 1945 se věnoval zejména pedagogické teorii a praxi výtvarné činnosti. Působil jako pedagog na Vysoké škole pedagogické v Praze a následně na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.

Martin Salcman byl rovněž členem Umělecké besedy, což svědčí o jeho zapojení do kulturního života a společenství umělců. Jeho dílo nyní najdeme ve sbírkách několika prestižních institucí, včetně Národní galerie v Praze, Českého muzea výtvarných umění a Galerie hlavního města Prahy, a dalších významných českých galeriích.

Martin Salcman zemřel v roce 1979, zanechav nejen hmatatelnou stopu ve světě umění, ale také ve vzdělávání a formování budoucích generací umělců.