technika | akvarel |
rozměr | 42 x 54 cm |
rok | 1935 |
signatura | signováno |
stav díla | papír, pasparta, sklo |
autor | 1890-1981 |
Hana Dostalová (často chybně uváděná jako Hana Dostálová) byla českou malířkou, ilustrátorkou, textilní a sklářskou návrhářkou. Narodila se 11. listopadu 1890 v Poděbradech. Byla sestrou herečky Leopoldy Dostalové a režiséra Karla Dostala.
Její otec, Leopold Dostal, byl spolumajitelem poděbradského pivovaru, a její matka, Marie Kallmünzerová, byla herečkou Prozatímního divadla, kde používala pseudonym Marie Horská.
Hana Dostalová studovala v letech 1920-1924 na Umělecko-průmyslové škole v Praze a současně také na Filozofické fakultě University Karlovy. Byla žačkou malíře V. H. Brunnera. Později pokračovala ve studiu na soukromých školách v Paříži, Drážďanech a Mnichově. Byla členkou Sdružení výtvarných umělců Mánes.
Hana Dostalová se věnovala malování, ilustraci, návrhu textilních vzorů a sklářskému designu. Její práce zahrnovaly i návrhy knižních obálek. Její tvorba měla významný vliv na český umělecký svět a zůstává dodnes ceněna.
Zemřela 25. února 1981 v Praze.