#34

Hana Dostálová
(1890 – 1981)

Vesnice s kostelem

DOSTÁLOVÁ HANA
DOSTÁLOVÁ HANA
DOSTÁLOVÁ HANA
#34

Hana Dostálová
(1890 – 1981)

Vesnice s kostelem

Drawings
240 zobrazení
1 500 Kč
Aukční síň Antik Mašek
Aukční síň Antik Mašek
8. 7. 2021 18:00

akvarel
42 x 54 cm
1935
signováno
papír, pasparta, sklo
1890-1981

Vesnice s kostelem

Hana Dostalová (často chybně uváděná jako Hana Dostálová) byla českou malířkou, ilustrátorkou, textilní a sklářskou návrhářkou. Narodila se 11. listopadu 1890 v Poděbradech. Byla sestrou herečky Leopoldy Dostalové a režiséra Karla Dostala.

Její otec, Leopold Dostal, byl spolumajitelem poděbradského pivovaru, a její matka, Marie Kallmünzerová, byla herečkou Prozatímního divadla, kde používala pseudonym Marie Horská.

Hana Dostalová studovala v letech 1920-1924 na Umělecko-průmyslové škole v Praze a současně také na Filozofické fakultě University Karlovy. Byla žačkou malíře V. H. Brunnera. Později pokračovala ve studiu na soukromých školách v Paříži, Drážďanech a Mnichově. Byla členkou Sdružení výtvarných umělců Mánes.

Hana Dostalová se věnovala malování, ilustraci, návrhu textilních vzorů a sklářskému designu. Její práce zahrnovaly i návrhy knižních obálek. Její tvorba měla významný vliv na český umělecký svět a zůstává dodnes ceněna.

Zemřela 25. února 1981 v Praze.