#10

BRONZOVÉ VYKUŘOVADLO S OPIČKAMI

#10

bronz
249 zobrazení
80 000 Kč
Galerie Arcimboldo, sro
Galerie Arcimboldo, sro
11. 4. 2021 14:00

Informace
Dynastie Čching (18. století). Šířka 11,5 cm.

Tělo této elegantní nádobky plynule přechází do čtyř špičatých nožek. Hrdlo s lemem obdélníkového tvaru je zúžené a na bocích osazené oušky tvarovanými jako opičky. Každá je přikrčena ve zcela přirozeném pohybu a v pravé tlapce drží broskev, symbolizující nesmrtelnost. Hnědý leštěný povrch je poset zlatými skvrnkami v poměrně pravidelném uspořádání. Mistrovská ukázka uměleckého kovářství mohla mít ryze ozdobný účel, ale vzhledem k materiálu sloužila pravděpodobně jako vykuřovadlo. Na podední značeno čtyřmi tepanými znaky „tung-tchien fu-ti", což znamená „ráj, pohádková říše".