Informace | Čína, Peking, 17.–18. století. Výška 16, 8 cm. |
Zlacený bronz. Buddha Amitájus s vysokým účesem a pětihrotou korunou na hlavě sedí v lotosovém sedu na lotosovém trůnu s rukama složenýma v klíně. Obvykle na nich má položenou ještě nádobu s elixírem nesmrtelnosti (amrta).
Za pozornost stojí dokonalé zpracování plastiky, které ji spolu s harmonickými proporcemi a sugestivním výrazem řadí k vrcholné produkci pekingských palácových dílen.
Buddha Amitájus (Buddha nezměrného věku) je emanací buddhy Amitábhy (nezměrného světla) a jako takový spojován s jeho kultem i rájem Sukhaávatí (blaženka), jemuž Amitábha vládne. Tento kult je v mahájánovém buddhismu značně rozšířen.