#14

BÓDHISATTVA KŠITIGARBHA

BÓDHISATTVA KŠITIGARBHA
BÓDHISATTVA KŠITIGARBHA
BÓDHISATTVA KŠITIGARBHA
BÓDHISATTVA KŠITIGARBHA
#14

BÓDHISATTVA KŠITIGARBHA

bronz
348 zobrazení
320 000 Kč
Galerie Arcimboldo, sro
Galerie Arcimboldo, sro
Vyvolávací cena: 160 000 Kč
11. 4. 2021 14:00

Informace
Čína, dynastie Ming, 15.–16. století. Výška 28 cm.

Zlacený bronz. Bódhisattva Kšitigarbha (ten jež pochází z lůna země) je ochráncem zemřelých a bytostí trpících v pekle. Postava je zdobená šperky jako jsou pětihrotá koruna, náhrdelníky, náramky a hedvábnými stuhami. V levé ruce drží klenot ve tvaru perly. Za bódhisattvy jsou v mahajánovém buddhismu označovány bytosti, které se nespokojí s individuálním osvobozením, ale zavazují se dosáhnout dokonalého buddhovství za účelem pomoci všem bytostem a zároveň neopustit samsáru (t.j. koloběh znovuzrození plný utrpení) dokud z ní nezachrání všechny živoucí bytosti. Zde použitá červená polychromie a povrchová úprava zlatým lakem je typická pro čínskou plastiku pozdního období dynastie Ming.