#34

Karel Vaca
(1919 – 1989)

Piloti

Piloti - Karel Vaca
#34

Karel Vaca
(1919 – 1989)

Piloti

Neprodáno
150 Kč
Antikvariát Arco
Antikvariát Arco
9. 11. 2022 20:00

Základní údaje

rozměry
39,3 x 28,6 cm
zachovalost
velmi dobrý stav, přeložený, v okrajích místy pomačkaný
rok
1988

Popis

česko-sovětský film, režie: Otakar Fuka, hrají: Petr Štěpánek, Karel Greif, Peter Rúfus aj.

O autorovi

Karel Vaca se narodil 21. července 1919 v Prostějově a zemřel 31. března 1989 v Praze. Byl českým malířem, grafikem, ilustrátorem a scénickým výtvarníkem. Studoval na Rotterově škole reklamní grafiky v Praze v letech 1937–1938 a následně na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v letech 1945–1950, kde byl žákem Emila Filly.

Karel Vaca začal svou kariéru kolektivními výstavami již od roku 1941, ale první samostatnou výstavu měl až v roce 1948. Byl aktivním členem umělecké skupiny Trasa, ke které se přidal v roce 1959. Jeho tvorba zahrnovala různé oblasti výtvarného umění, včetně malby, grafiky, ilustrace a scénického výtvarnictví.

Karel Vaca se také proslavil svou prací v oblasti návrhů divadelních a výstavních plakátů. Jeho plakáty se vyznačovaly originálním a výrazným stylem, který dokázal přesně vyjádřit podstatu daného díla nebo události. Byl též autorem mnoha oceněných filmových plakátů. Mezi jeho nejvýznamnější ocenění patří druhá cena na MFF v Karlových Varech v roce 1964 za plakáty k filmům "Sladký život" a "Obžalovaný", Grand prix na MFF v Chicagu v roce 1980 za plakát k filmu "Závod o velkou cenu" a Stříbrná medaile na MFF v Chicagu v roce 1984 za plakát k filmu "Prachy v prachu".

Karel Vaca zanechal významnou stopu ve světě výtvarného umění a jeho tvorba dodnes ovlivňuje generace umělců a grafiků.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr