technika | olej, deska |
rozměr | 30,5 x 49,5 cm |
rok | 1876 |
signatura | signováno a datováno vlevo dole |
stav díla | Velmi dobrý stav |
provenience | Soukromá sbírka Rakousko, původně z kolekce Charlese Sedelmeyera - Paříž, uvedeno v soupisu díla autora - Heinrich Fuchs, 1973, pod č. 117 |
autor | 1845 - 1901 |
Richard Alfred Eugen Jettel, narozen 20. března 1845 v Rýmařově, byl významným malířem specializujícím se především na krajinomalbu. Pocházel z Rakouska-Uherska a studoval na vídeňské akademii. V roce 1873 se přestěhoval do Paříže, kde působil jako malíř a stal se spoluzakladatelem Vídeňské secese v roce 1897.
Jettel se narodil jako syn Sophie a Ladislava Huga Jettelových, správce železáren. Po matčině smrti se rodina přestěhovala do Vídně, kde vyrůstal. Otec zemřel, když bylo Richardovi 15 let.
V roce 1860 začal studovat na vídeňské Akademii výtvarných umění v třídě Alberta Zimmermanna, kde se seznámil s dalšími umělci, jako byli Emil Jakob Schindler, Robert Russ a Rudolf Ribarz. Zaměřil se na krajinomalbu a studoval zde až do roku 1869. Během studia podnikl cesty do Francie, Nizozemska, Istrii a Maďarska. V roce 1868 se stal členem vídeňského Künstlerhausu a pravidelně zde vystavoval. Během svého pobytu ve Vídni byl ovlivněn Augustem von Pettenkofenem.
V roce 1873 se Jettel přestěhoval do Paříže, kde našel dobře placenou práci u rakouského obchodníka s uměním Charlese Sedelmeyera. Zde se setkal s finančním úspěchem a vedl aktivní umělecký život. Vystavoval na různých prestižních akcích, jako byly Salon na Champs-Elysées a Salon du Champ-de-Mars.
Roku 1897 se vrátil do Vídně a stal se zakládajícím členem Vídeňské secese. Aktivně se účastnil této umělecké skupiny, a jeho díla byla vystavena na čtvrté výstavě skupiny v roce 1899. Získal mecenášství od arcivévody Karla Štěpána a arcivévodkyně Marie Terezie.
Jettel zemřel 27. srpna 1901 ve městě Veli Lošinj. před plánovaným studijním výletem na Jadran s arcivévodou. Pohřben byl na hřbitově svaté Anny v Terstu. Časopis Ver Sacrum Secession jej popsala jako "velkého umělce, věrného přítele, na kterého se nikdy nezapomíná." Jeho bratr Wladimir Eugen Eudard Jettel (1843-1910) byl rovněž krajinářem, avšak studoval v Drážďanech.