#5

Martin van Meytens
(1695 – 1770)

Portrét mladého Josefa II. Rakouského

Martin Van Meytens (připsáno) - Portrét mladého Josefa II. Rakouského
#5

Martin van Meytens
(1695 – 1770)

399 zobrazení
200 000 Kč
Artbankers s.r.o.
Artbankers s.r.o.
24. 4. 2022 19:00

olej, plátno
54,5 x 68,5 cm
okolo 1756
nesign.
Dobrý stav, krakeláž po celé ploše obrazu, místy poškození zdobení rámu
provenience
Šlechtická sbírka Německo
1695 - 1770

Velice atraktivní, mistrovsky provedený portrét budoucího císaře a českého krále Josefa II., syna císařovny Marie Terezie a císaře Františka Štěpána Lotrinského. Malba je výjimečná nejen svou kvalitou, ale také tím, že budoucímu císaři bylo v době zrodu obrazu teprve okolo 15 let (z tohoto období existuje velmi málo takto zdařilých podobizen mladého monarchy). Budoucí panovník je zde vyobrazen ve zlatě zdobeném červeném kabátci s připnutým řádem zlatého rouna. Dílo je připsáno malíři Martinu van Meytensovi ml., tehdejšímu proslulému dvornímu malíři vídeňského císařského dvora. Odhad: 300 000 - 400 000 Kč.

Martin van Meytens se narodil 24. června 1695 ve Stockholmu. Jeho umělecká kariéra se zformovala pod vedením otce, rovněž malíře jménem Martin Meytens. Specializoval se zejména na portrétní malbu a miniatury na emailu.

Studoval pod vedením svého otce a postupem času získal velkou oblibu a uznání ve svém oboru. V roce 1721 se usadil ve Vídni, kde rozvinul svou kariéru a získal nejen uznání, ale i bohatství.

Martin van Meytens byl známý svým schopnostem zachytit podrobnosti a osobnost svých modelů v portrétní malbě. Jeho práce se stala oblíbenou mezi šlechtou a významnými osobnostmi ve Vídni. Používal techniku, která mu umožňovala věrně reprodukovat obličejové rysy a vytvářet umělecká díla, která zdůrazňovala krásu a důstojnost portrétovaných.

Martin van Meytens zemřel ve Vídni 23. března 1770, zanechávaje po sobě bohaté dědictví v oblasti portrétní malby a emailových miniatur.