#27

Pál Fried
(1893 – 1976)

Pařížský bulvár

Pál Fried | Pařížský bulvár
Pál Fried | Pařížský bulvár
Pál Fried | Pařížský bulvár
Pál Fried | Pařížský bulvár
Pál Fried | Pařížský bulvár
Pál Fried | Pařížský bulvár
#27

Pál Fried
(1893 – 1976)

Pařížský bulvár

409 zobrazení
38 000 Kč
Galerie ART DECO s.r.o.
Galerie ART DECO s.r.o.
19. 10. 2021 20:00

76 x 60 cm
olej/plátno
datum narození
1893-1976

olej/plátno, 76x60cm, signováno VP, původní stav i dekorativný francouzský rám

Pál Fried se narodil 16. června 1893 v Budapešti, Maďarsku. Studoval na Académie hongroise des arts (Maďarské akademii umění), kde byl žákem Huga Pohla, který měl významný vliv na jeho umělecký vývoj. Pod Pohlovým vedením se Fried specializoval na portréty ženských aktů a orientalistická díla.

Později pokračoval ve studiích v Paříži na Académie Julian, kde se učil u slavných umělců jako Claude Monet a Lucien Simon. Během svého pobytu v Paříži byl ovlivněn francouzskými impresionisty, zejména Pierre-Augustem Renoirem a Edgar Degasem. Tato inspirace ho vedla k vytváření mnoha obrazů s tématy baletek, tanečnic a cirkusových umělců.

Po druhé světové válce, v roce 1946, emigroval Pál Fried do Spojených států, kde začal učit na New York Academy of Art. Zde také vytvořil portréty některých amerických celebrit, včetně Marilyn Monroe, což mu přineslo značný finanční úspěch.

V roce 1953 získal americké občanství. Pál Fried žil v Los Angeles a New Yorku a zemřel 6. března 1976 v New Yorku.