#3

Beneš Knüpfer
(1844 – 1910)

Moře u Splitu

Knüpfer (Benedikt Julius) Beneš | Moře u Splitu
#3

Beneš Knüpfer
(1844 – 1910)

Moře u Splitu

3 limity
423 zobrazení
2 700 Kč
Galerie ART DECO s.r.o.
Galerie ART DECO s.r.o.
Vyvolávací cena: 1 000 Kč
19. 10. 2021 20:00

48 x 16 cm
akvarel/papír
datum narození
1844-1910

akvarel/papír, 48x16cm, signováno VD, původní stav i rám, vzadu autorský přípis

Beneš Knüpfer, křtěný Benedikt Julius, se narodil 12. dubna 1844 ve Frýdštejně. Byl významným českým malířem, reprezentantem pozdního romantismu a naturalistického sensualismu, zejména proslulý svými obrazy moří.

Narodil se do rodiny polesného na sychrovském panství knížete Kamila Rohana. Otec, amatérský malíř, předal Benešovi svou lásku k malbě. Mladý Knüpfer si již v mládí přivydělával malbou vývěsních štítů obchodů.

V letech 1865–1870 studoval na Akademii v Praze u Antonína Lhoty a Josefa M. Trenkwalda. Poté pokračoval ve studiu na Akademii v Mnichově u malířů Alexandra Raaba, Alexandra Wagnera a Karla von Piloty. Po dokončení studií cestoval po západní Evropě a navštívil Paříž a Londýn. Roku 1879 získal od ministerstva kultu a vyučování dvouleté stipendium ke studiu v Římě, kde zůstal natrvalo.

Námětem jeho obrazů bylo z velké části moře v různých podobách. Dějištěm jeho scén se staly přímořské krajiny u Anzia na březích Tyrhénského moře a u Ancony na březích Jadranu. V roce 1892 získal zlatou medaili arcivévody Karla Ludvíka za obraz Souboj tritonů, který zakoupil císař František Josef I. a umístil ho v Obrazárně vídeňských dvorských muzeí.

Beneš Knüpfer byl také zakládajícím členem uměleckého spolku Jednota umělců výtvarných a členem spolku Vídeňská secese. Roku 1910 přijel do Prahy, aby zde uspořádal výstavu. Pod vlivem jejího neúspěchu však při cestě parníkem William z Rjeky do Ancony spáchal sebevraždu skokem do moře.