#5

Josef Procházka
(1909 – 1984)

Potok ve skalnatém údolí

Procházka Josef | Potok ve skalnatém údolí
#5

Josef Procházka
(1909 – 1984)

Potok ve skalnatém údolí

9 limitů
846 zobrazení
62 000 Kč
Galerie ART DECO s.r.o.
Galerie ART DECO s.r.o.
Vyvolávací cena: 2 700 Kč
19. 10. 2021 20:00

50 x 35 cm
olej/karton
datum narození
1909-1984

olej/karton, 50x35cm, signováno VD, zezadu autorský štítek, dekorativně rámováno, původní stav

Josef Procházka se narodil 30. ledna 1909 v Horních Krutech a zemřel v roce 1984 v Praze. Byl významným malířem krajin a zátiší, jehož vzdělání probíhalo na Akademii výtvarných umění v Praze v letech 1929 až 1936 pod vedením profesora Otakara Nejedlého. V průběhu 30. let 20. století měl několik výstav, z nichž význačná byla v listopadu 1935 v Rubešově galerii v Praze, kde představil 40 svých děl. Jeho oblíbenou lokalitou pro malbu byla oblast kolem Stříbrné Skalice v Posázaví. Kromě umění měl Procházka řadu zájmů - houbařil, ocenil venkovský humor, ale zároveň měl slabost pro noblesu, což může být částečně díky jeho manželce Marii Čermínové, potomkovi šlechtického rodu Slavatů z Chodova. Přestože se s Marií dvakrát oženil, také se s ní dvakrát rozvedl kvůli své slabosti pro ženy. Procházka byl známý jako veselý hostitel, organizoval bujaré večírky ve Stříbrné Skalici a v jeho ateliéru ve Slezské ulici v Praze.