#49

Jitka Válová
(1922 – 2011)

Objekt s loďkou

Jitka Válová (1922 - 2011) - Objekt s loďkou
#49

Jitka Válová
(1922 – 2011)

Objekt s loďkou

92 zobrazení
Vyvolávací cena
12 000 Kč
Starožitnosti Artek
Starožitnosti Artek
Pro limitování se přihlašte

Signatura
signováno vpravo dole
Technika
suchá jehla
Rozměry
32x26cm
Rám
rámováno
Rok
1965

Rám, pasparta, sklo. Číslováno 8/10. Vzácné, na trhu nevyskytující se grafické dílo.

Jitka Válová, narozená 13. prosince 1922 v Kladně, byla česká akademická malířka a výtvarnice. Její umělecká tvorba byla úzce propojena s tvorbou její sestry, dvojčete Květy Válové.

Jitka Válová a její sestra Květa studovaly v letech 1945 až 1950 společně na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Emila Filly. Oba umělecké talenty žily spolu na Kladně. Jitka pracovala v oblastech malby, kresby a grafiky. Její tvorba byla výrazná a plná emocí, a to především ve figurální oblasti. Její postavy byly často zachyceny v pohybu a vyjadřovaly vztahy, osudy a nálady, často v extrémních situacích.

Její začátky ve výtvarném umění se odvíjely od její zkušenosti s rytectvím skla, do kterého se vyučila v Železném Brodě. Pracovala u soustruhu a v rámci volného času kreslila oceláře při práci. První výstava, kterou měla společně se sestrou v divadle Rokoko, nesla název "Člověk a ocel". I když oficiální kritika tuto výstavu nepřijala, další výstava v Špálově galerii v roce 1966 jim přinesla uznání a ocenění za jejich práci.

Jitka Válová zemřela ve věku 88 let a byla pohřbena spolu se svou sestrou na centrálním kladenském hřbitově.