technika | olej na lepenke |
rozmery | 49x39,5 cm |
signatúra | značené vpravo dole „Jasusch“ |
Anton Jasusch byl slovenský malíř narozený 25. dubna 1882 v Košicích. Jeho umělecká kariéra trvala více než půl století a patří k vrcholným projevům slovenského moderního umění 20. století.
Studoval na Akademii výtvarných umění v Budapešti, Mnichově a Paříži. V letech 1908-1914 žil v Košicích, ale během první světové války sloužil na frontě a strávil čas v ruském zajetí. Po návratu do Košic v roce 1920 se tam usadil natrvalo.
Jasuschova tvorba vycházela z postimpresionistických projekcí a byla charakterizována zájmem o výtvarné problémy, zejména o vztah plochy a linie, a neobvyklou barevnost. Jeho umělecký projev kombinoval prvky secese, povrchového dekorativismu a impresionismu.
V období 1920-1924 vytvořil tematický soubor obrazů zabývajících se existenciálními otázkami, smyslem života a místem člověka na zemi a v kosmu. V průběhu 30. let se jeho tvorba vyznačovala menší ideologickou vyhroceností a rozmanitostí stylu.
Jasusch vytvořil významný soubor obrazů s metaforickým motivem masek v různých podobách v období přelomu 20. a 30. let. V pozdější fázi jeho tvorby se zaměřil na pastely s tématy rodiny, mateřství a hudby.
Jeho malba měla sestupný kvalitativní vývoj, přičemž vrcholu dosáhla po příchodu ze studií do Košic. Jasusch byl významným představitelem slovenského moderního umění a jeho díla jsou dodnes ceněná pro svůj expresivní způsob prezentace a bohatství motivů.
Zemřel 3. července 1965 také v Košicích.