#41

Peter Matejka
(1913 – 1972)

Periféria

PETER MATEJKA (1913-1972)
#41

Peter Matejka
(1913 – 1972)

Periféria

1-50
519 zobrazení
6 000 EUR
Art Invest Group s.r.o.
Art Invest Group s.r.o.
10. 11. 2018 14:00

olej na plátne
57x42 cm
značené vpravo dole „Matejka“
1942

Periféria

Matejka Peter se narodil 26. června 1913 v Novém Městě nad Váhom. V letech 1934–1935 studoval na Ukrajinské akademii v Praze a v letech 1935–1939 na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora W. Nowaka. Po návratu na Slovensko v roce 1940 žil ve svém rodišti v Novém Městě nad Váhom až do konce druhé světové války. V roce 1945 se přestěhoval do Bratislavy. Stal se zakládajícím členem umělecké skupiny Skupina 29. srpna a od roku 1946 byl členem pražské Umělecké besedy. Od roku 1950 až do své smrti v roce 1972 působil jako uznávaný pedagog na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě.

Matejka Peter zemřel 10. února 1972 v Bratislavě. Ve své umělecké kariéře byl známý svou schopností předávat své znalosti a umělecké dovednosti dalším generacím umělců.