#116

Mária Medvecká
(1914 – 1987)

Matka

MÁRIA MEDVECKÁ (1914-1987): Matka
#116

Mária Medvecká
(1914 – 1987)

Matka

Painting
3 limity
216 zobrazení
2 800 EUR
Art Invest Group s.r.o.
Art Invest Group s.r.o.
Vyvolávací cena: 1 800 EUR
14. 5. 2023 14:00

1963; olej na maliarskej lepenke; 35x26 cm; značené vpravo dole „ M. Medvecká“

Mária Medvecká se narodila 11. září 1914 v Tvrdošíně. Pocházela ze šlechtického rodu Medveckých z Medvedzieho a Malého Bysterca (Medveczky de Medveczei és Kis Bisterczei). Po maturitě v Košicích studovala na Pedagogické akademii v Bratislavě. Působila jako učitelka v Zubrohlava, Tvrdošíně, Jablonka a Námestově. Po válce pokračovala ve studiu na Akademii výtvarných umění ve Vídni a v Praze u profesora Jána Želibského. Stala se malířkou rodné Oravy a jejího lidu. Od 50. let 20. století se věnovala i angažovaným tématům socialistického realismu obrazům industrializace a budování socialistické společnosti. V roce 1974 obdržela titul národní umělec.

Výběr jejího celoživotního díla se nachází v Galerii Márie Medvecké, zpřístupněné veřejnosti v roce 1979 v obci Medvedzie.

Zemřela 23. dubna 1987 v Bratislavě.