#23

Vladimír Kompánek
(1927 – 2011)

Záznam

Vladimír Kompánek (1927 - 2011) - Záznam
#23

Vladimír Kompánek
(1927 – 2011)

Záznam

Painting
102 zobrazení
Vyvolávací cena
2 200 EUR
Art Invest Group s.r.o.
Art Invest Group s.r.o.
Pro limitování se přihlašte

Signatura
značené vstrede dole monogramom, na zadnej strane „Vl. Kompánek“
Technika
olej na kartóne
Rozměry
50x59 cm
Rok
1991

Dielo pochádza z rodiny autora.

Vladimír Kompánek se narodil 28. října 1927 v Rajci. Byl významným slovenským sochařem a malířem, zařazovaným do Skupiny Mikuláše Galandy, kterou sám pomáhal zakládat, a byl blízkým přítelem Dominika Tatarky.

Studoval v letech 1947–1949 na Slovenské vysoké škole technické v Bratislavě a poté v letech 1949–1954 na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě.

Jeho nejdůležitějším obdobím sochařské tvorby byla šedesátá léta 20. století. Později se věnoval také kresbě a malbě. Jeho dřevěné sochy čerpaly inspiraci z venkovského prostředí a často zobrazovaly archetypální formy spojené s geniem loci daného místa. Vytvářel totemické symboly a abstrahoval formy z lidové architektury a stromů. Motivy žen a přírody se často objevovaly v jeho díle, například ve skulptuře Lesná madona z roku 1966. V oblasti malby se věnoval zejména zobrazování masopustních masek.

V jeho tvorbě bylo charakteristické spojení s přírodou a venkovem. Vedle sochařství se věnoval i vytváření dřevěných hraček, které kombinovaly jednoduchost s futuristickým pojetím pro dospělé. Některé z jeho hraček realizoval i ve větším formátu na dětských hřištích, například v Piešťanech.

Vladimír Kompánek zemřel 20. ledna 2011 v Bratislavě.