#273

Jindřich Štreit
(1946)

Slavkov

Jindřich Štreit (1946)
#273

Jindřich Štreit
(1946)

Slavkov

Photography
Žádné limity
136 zobrazení
Prodáno za
3 000 Kč
Artkunst
Artkunst
Vyvolávací cena: 900 Kč
4. 5. 2023 18:00

Základní údaje

signatura
na zadní straně dedikace: Anetě ze srdce Jindra ze Sovince 2.12.1989
technika
čb fotografie na tenkém fotopapíru
rozměry
27 x 37,5 cm
zachovalost
pomačkáno
rok
1989

Popis

Slavkov

O autorovi

Jindřich Štreit se narodil 5. září 1946 ve Vsetíně na Valašsku. V roce 1956 se s rodiči a sourozenci přestěhoval do podhůří Jeseníků, do Těchanova. Studoval na gymnáziu v Rýmařově a následně absolvoval pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor výtvarná výchova. Poté začal učit na Základní devítileté škole v Rýmařově a později se stal ředitelem školy v Sovinci a následně v Jiříkově.

Kromě pedagogické činnosti se věnoval také veřejně prospěšné práci, vedl galerie v Sovinci a Bruntále. Od roku 1981 spolupracoval s progresivními umělci v Praze, Brně a Bratislavě.

Jeho fotografická kariéra začala po inspiraci od svého otce a profesora Jana Bukovjana. Specializoval se na zobrazování vesnického života, s důrazem na portréty a romskou tematiku. V roce 1982 se stal známým díky své účasti na nepovolené výstavě neoficiálních umělců v Praze, což však vedlo k jeho uvěznění a odsouzení.

Po roce 1989 se mu změnila situace a začal pracovat jako samostatný fotograf. Je docentem na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze a na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědné fakulty Slezské univerzity v Opavě.

Štreit pracoval na dokumentárních projektech po celém světě, včetně Francie, Anglie, Rakouska, Německa, Japonska a Maďarska. Jeho dílo bylo vystaveno na desítkách výstav a jeho fotografie jsou součástí prestižních veřejných sbírek po celém světě. Bylo natočeno několik dokumentárních filmů o jeho životě a práci, a do roku 1999 vydal jedenáct knih svých fotografií.

Jindřich Štreit je ženatý a má dceru Moniku. Je rytířem DC a členem Sdružení Q Brno, Spolku olomouckých výtvarníků, Aktivu volné fotografie při Pražském domě fotografie a Umělecké besedy v Praze.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr