#1

František Kobliha
(1877 – 1962)

Pokušení Sv. Antonína

František Kobliha
#1

František Kobliha
(1877 – 1962)

Pokušení Sv. Antonína

1-50
3 limity
447 zobrazení
11 000 Kč
ArtKunst Galerie
ArtKunst Galerie
Vyvolávací cena: 5 000 Kč
9. 11. 2020 14:00

dřevoryt
47 x 35 cm
sign. PD
drobné skvrny
1877 - 1962

Pokušení Sv. Antonína

František Kobliha, významný český malíř a grafik, se narodil 17. listopadu 1877 v Praze a zemřel 12. prosince 1962 také v Praze. Jeho umělecký odkaz zahrnuje bohatou paletu symbolismu a dalších uměleckých směrů.

Kobliha prošel uměleckým vzděláním na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde pravděpodobně začal svou cestu směrem k výtvarnému umění. Následně pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval pod vedením profesora Františka Ženíška. Tato zkušenost ho dále formovala a přispěla k jeho rozvoji jako umělce.

Kobliha se stal významným představitelem symbolismu, uměleckého směru, který se zaměřoval na zobrazení duševních stavů a emocí. Jeho díla byla ovlivněna nejen symbolismem, ale také dalšími směry, jako jsou artificialismus a surrealismus. To se odráží v jeho různorodé tvorbě, která zahrnuje knižní a užitou grafiku, zejména jemné dřevoryty, lepty a litografie.

Koblihova tvorba reflektovala jeho hluboký zájem o poezii a literaturu. Jeho umělecká díla vytvářela spojení mezi výtvarným a literárním projevem. Spolu s dalšími umělci byl členem skupiny Sursum, která se věnovala zkoumání nových uměleckých směrů a myšlenek.

František Kobliha tímto zanechal v českém uměleckém prostředí významnou stopu, která spojovala různé umělecké vlivy a přístupy. Jeho díla dále obohacují kulturu a uměleckou tradici České republiky.