#267

Jiří David
(1956)

Les

Jiří David
#267

Jiří David
(1956)

Les

Contemporary art
1 limit
304 zobrazení
1 600 Kč
ArtKunst Galerie
ArtKunst Galerie
Vyvolávací cena: 1 200 Kč
21. 2. 2021 18:00

serigrafie
24 x 36 cm
1997
sign.dat.č.5/30
1956

Les

Jiří David je významný český výtvarný umělec, malíř a pedagog. Narodil se 28. srpna 1956 v Rumburku. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde se vzdělával u malíře a sochaře Arnošta Paderlíka v ateliéru figurální a monumentální malby. Během své kariéry se stal význačnou osobností českého postmodernismu, zejména během 80. a 90. let 20. století.

Jiří David založil v roce 1987 spolu s dalšími devíti českými umělci výtvarnou skupinu nazvanou Tvrdohlaví, která hrála významnou roli v českém uměleckém kontextu až do roku 2001.

Jeho práce zahrnují malbu, fotografii, tvorbu objektů a instalací. Jeho díla často reflektují společenské a politické téma a kladou důraz na postavení umělce ve společnosti. Mezi jeho nejznámější díla patří monumentální neonové srdce na věži baziliky sv. Jiří na Pražském hradě, které mělo symbolizovat překonání ideologií a hledání porozumění. Toto dílo vyvolalo živé diskuse a kontroverze.

Jiří David byl také aktivním pedagogem. Učil na různých uměleckých školách, včetně Akademie výtvarných umění v Praze a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Jeho tvorba je charakterizována výraznými barvami, často kombinací obrazu a textu, a často nese silnou výpovědní hodnotu. Jiří David zanechal významnou stopu nejen v českém, ale i mezinárodním umění, a jeho dílo je uznáváno jak uměleckými kritiky, tak širokou veřejností.