#65

Michal Ranný
(1946 – 1981)

Belle Ille

Michal Ranný
#65

Michal Ranný
(1946 – 1981)

Belle Ille

Painting / drawing
238 zobrazení
3 000 Kč
ArtKunst Galerie
ArtKunst Galerie
21. 2. 2021 18:00

akvarel, tuš, papír
14,7 x 20,7
1967
značno razítkem Emanuela Ranného staršího
1946 – 1981

Belle Ille

Michal Ranný, narodil se 30. července 1946 v Brně, byl významným českým kreslířem a malířem, považovaným za výrazného představitele umění inspirovaného přírodou v druhé polovině 20. století.

Ranný vyrůstal v umělecky zaměřené rodině jako syn malíře a grafika Emanuela Ranného a malířky Zdenky Ranné. Studoval malbu na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně a pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Františka Jiroudka. Během své tvůrčí kariéry podnikl studijní cesty do Francie, Gruzie a Jugoslávie.

Jeho tvorba reflektovala přírodní a krajinné motivy, které redukoval na elementární znaky, zejména kameny, větve a další přírodní detaily. Barevně experimentoval s odstíny okrů, pískových žlutí, šedivé, bílé a světlých zelení.

Zemřel v roce 1981 ve svém pražském ateliéru v důsledku nešťastné události a byl pohřben v rodinném hrobě v Předklášteří u Tišnova.

Michal Ranný byl oceněn až po své smrti. Jeho dílo je zastoupeno v několika českých a moravských galeriích, a je řazeno do výtvarného umění inspirovaného přírodou. Od roku 1999 je Moravskou galerií v Brně a Společností přátel Moravské galerie udělována Cena Michala Ranného, která oceňuje osobnosti, jež významně obohacují českou vizuální kulturu.