#39

Stanislav Holý
(1943 – 1998)

Láska

Holý Stanislav
#39

Stanislav Holý
(1943 – 1998)

Láska

6 limitů
318 zobrazení
3 100 Kč
Art Mozaika Praha s.r.o.
Art Mozaika Praha s.r.o.
Vyvolávací cena: 1 Kč
6. 4. 2022 19:00

kolorovaná litografie
21x16 cm
signováno
volně

Láska

Stanislav Holý se narodil 25. února 1943 v Praze, v době Protektorátu Čechy a Morava. Začátkem 60. let 20. století se vyučil malířem porcelánu v Karlových Varech-Staré Roli. Poté studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Adolfa Hofmeistra a Josefa Nováka, kde absolvoval v letech 1965–1971.

Od roku 1960 se věnoval kreslenému humoru, přičemž jeho hlavním hrdinou byla postava pana Pipa. Stanislav Holý pracoval jako redaktor v rubrice kresleného humoru pro Mladý svět. Jeho dílo bylo prezentováno na více než devadesáti výstavách v období od roku 1968 do roku 2015, včetně 26 autorských výstav a 66 společných.

Je znám především jako tvůrce televizních postav jako Jů&Hele, Muf, Harry Šoumen, Tryskomyši, kohout Eda, Šamšula a dalších. Jeho nejznámější prací byly návrhy postav, dekorací a scénografie pro dětský pořad Studio Kamarád, který byl vysílán Československou televizí od roku 1980. Stanislav Holý zemřel 14. srpna 1998 v Praze ve věku 55 let.