#36

Hackenschmied Alexander, Maya se závojem, (30. /90. léta 20. stol.)

#36

Photography
4 limity
198 zobrazení
650 Kč
Art Mozaika Praha s.r.o.
Art Mozaika Praha s.r.o.
Vyvolávací cena: 1 Kč
4. 5. 2022 19:00

dobrý
Bromostříbrná fotografie
38x29cm
30./90.léta 20.stol.
Signováno vzadu
volně
dobrý

(1907, Linec, Rakousko - 2004, New York, USA) pseudonym Hammid, narozen jako Alexander Siegfried Georg Smahel byl český fotograf, publicista, kameraman a režisér, jenž patřil k nejvýznamnějším osobnostem české filmové a fotografické avantgardy.

Alexander Hackenschmied, pseudonym Hammid, se narodil jako Alexander Siegfried Georg Smahel 17. prosince 1907 v Linci. Byl českým fotografem, publicistou, kameramanem a režisérem, a patřil k významným postavám české filmové a fotografické avantgardy.

Na počátku 30. let 20. století byl propagátorem světových avantgardních hnutí a uspořádal jednu z prvních projekcí avantgardních filmů v Praze, včetně filmů od Man Raye. Psal také texty o filmu a fotografii, mimo jiné pro časopis Pestrý týden. V Čechách natočil několik krátkých autorských filmů, spolupracoval jako kameraman, střihač a umělecký poradce na různých hraných filmech a dokumentech, včetně filmu "Zem spieva" s Karlem Plickou a "Listopad".

V roce 1935 začal pracovat pro propagační oddělení firmy Baťa ve Zlíně a měl příležitost doprovázet Jana Antonína Baťu na jeho cestě kolem světa. Během této výpravy natáčel vlastní materiál na Srí Lance a v Indii, který byl později sestříhán do tří dokumentárních filmů.

Kvůli politické situaci v Československu emigroval v roce 1939, nejprve do Francie a poté do Spojených států. Zde se zapsal do dějin kinematografie svým filmem "Meshes of the Afternoon" (1943), který vytvořil společně se svou tehdejší manželkou Mayou Deren. Tento film je považován za jeden z klíčových titulů druhé americké avantgardy.

Dále pracoval jako kameraman a střihač na dalších filmech, včetně snímku "Hymn of the Nations," který byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší krátký dokumentární film. Po roce 1961 spolupracoval s F. Thompsonem na multiprojekčních a IMAX filmech pro světové výstavy.

V roce 1965 získal Oscara za film "Žít!" (To Be Alive!) v kategorii krátkometrážních filmů. Jeho fotografická práce byla později znovuobjevena a oceněna.

Jeho dílo má významný vliv na českou a světovou kinematografii a fotografii, a je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů avantgardního umění.

Zemřel 26. července 2004 v New Yorku.