zachovalost | intaktní |
technika | olej na plátně |
rozměr | 42x55 cm |
signatura | signováno tužkou na blindrámu |
rám | rámováno |
Informace o autorovi | Jan Hála, křtěný Jan Antonín (19. ledna 1890 Blatná – 17. května 1959 Važec) byl český a slovenský malíř, grafik ilustrátor a spisovatel. Narodil se v jihočeském městě Blatná v rodině pekařského mistra Jana Hály a od mládí se u něho projevovalo umělecké cítění. Absolvoval obecnou školu v Blatné a následně gymnázium v Českých Budějovicích, kde v roce 1909 maturoval a odešel studovat do Prahy. Krátce studoval na filozofické fakultě Univerzity Karlovy historii a soukromě se školil v malířské škole F. Engelmüllera. V letech 1910-1916 studoval na pražské malířské akademii u prof. V. Bukovce a M. Pirnera a po absolvování akademie se věnoval převážně krajinomalbě v rodném kraji. V roce 1922 navštívil Most, kde i sfáral do dolu a vytvořil zde díla s motivy hornické práce. Napřesrok zavítal na Slovensko, navštívil podtatranskou obec Važec, byl okouzlen krajinou a blízkým okolím a zůstal zde po celý svůj život. V roce 1925 se stal členem Spolku slovenských výtvarných umělců a v následujícím roce byl ve Vážci spoluzakladatelem „Tovarišstva výtvarných umění Tatran“ |
rok | 1948 |
Tatranská vesnice
Jan Hála, křtěný Jan Antonín, se narodil 19. ledna 1890 v jihočeském městě Blatná. Absolvoval obecnou školu v Blatné a následně gymnázium v Českých Budějovicích, kde v roce 1909 maturoval a odešel studovat do Prahy. Krátce studoval na filozofické fakultě Univerzity Karlovy historii a soukromě se školil v malířské škole F. Engelmüllera. V letech 1910-1916 studoval na pražské malířské akademii u profesorů V. Bukovce a M. Pirnera.
Po absolvování akademie se věnoval převážně krajinomalbě v rodném kraji. Roku 1922 navštívil Most, kde se inspiroval hornickou prací a vytvořil díla s tímto motivem. O rok později zavítal na Slovensko a navštívil podtatranskou obec Važec. Byl okouzlen krajinou a blízkým okolím a rozhodl se zůstat zde po zbytek svého života. Roku 1925 se stal členem Spolku slovenských výtvarných umělců a o rok později byl ve Važci spoluzakladatelem "Tovarišstva výtvarných umění Tatran".
Jan Hála zemřel 17. května 1959 ve Važci.