#11

Kamil Linhart
(1920 – 2006)

Vjezd do přístavu

Linhart Kamil
Linhart Kamil
Linhart Kamil
#11

Kamil Linhart
(1920 – 2006)

Vjezd do přístavu

Významní čeští a slovenští malíři
1 limit
379 zobrazení
13 000 Kč
Galerie ART Praha, spol. s r.o.
Vyvolávací cena: 13 000 Kč
17. 5. 2020 16:00

kombinovaná technika/papír, karton
66 x 91 cm
1959
nesignováno

Vjezd do přístavu - provenience: získáno z rodiny autora; rámováno, mírně poškozeno

Kamil Linhart byl český výtvarník a pedagog, narozený 8. ledna 1920 v Lounech. Během své umělecké kariéry se věnoval různým uměleckým směrům, včetně krajinomalby, lyrické abstrakce, plastických a obrazových kompozic a reflexí kosmologických a ontologických otázek.

Kamil Linhart se narodil do rodiny profesora dějepisu a zeměpisu v Lounech. Studoval na českém gymnáziu v Lounech a později architekturu vodního stavitelství na Českém vysokém učení technickém v Praze. Po uzavření vysokých škol během války pracoval jako zemědělský dělník a vyučoval na obecné škole v Ročově. Po válce studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde se seznámil se Zdeňkem Sýkorou a Vladislavem Mirvaldem. Spolu založili surrealistickou skupinu a navázali kontakt s Karlem Teigem.

V roce 1950 se stal asistentem na Pedagogické fakultě, později odborným asistentem. V roce 1965 získal titul docent a působil jako vedoucí kabinetu výtvarné výchovy pro dálkové studium učitelů na Karlově univerzitě. Linhart byl také instruktorem malířské skupiny Kontakt v Litvínově v letech 1952–1968.

Jeho tvorba prošla několika fázemi, zahrnující krajinomalbu, lyrickou abstrakci, plastické a obrazové kompozice a nakonec kosmologická témata. Ve svém pozdějším období vytvářel sugestivní obrazy vyjadřující úžas nad Vesmírem a existenciální pocit úzkosti. Kamil Linhart zanechal v uměleckém dědictví hledání smyslu v kosmologickém kontextu.

Zemřel v roce 2006 v Lounech.