technika | akvarel/papír |
rozměr | 28,5 x 19 cm |
rok | přelom 19. a 20. století |
signatura | sign. PD Homer Winslow |
Přístav Le Tréport - přiložen restaurátorský protokol Z. Machatová a Mgr. art. B. Němečková, ArtD.; přiložena skica, která byla přichycena na zadní straně malby a při restaurování odstraněna; rámováno, pod muzeálním sklem
Nabízené dílo pochází z umělcovy návštěvy Francie, kde cestoval také mimo Paříž a zpodobňoval různé náměty. Většinou se jednalo právě o akvarelové malby v menších formátech. Na obraze je zachycen jeden z moha okamžiků z francouzského přístavu Le Tréport, který je typický svou výraznou signální věží. Zajímavostí obrazu je také signatura v pravém dolním rohu. Z restaurátorského protokolu se dočteme, že signatura má kolem všech písmen mírný barevný „závoj“. Tento jev je důkazem, že k signování díla došlo krátce po jeho dokončení, ještě před kompletním zaschnutím podkladu. Linie signatury se mírně vpila do podkladu a došlo k vytvoření zmiňovaného „závoje“. Obraz nyní pochází z významné sbírky z východního Slovenska, i jeho starší provenience je velice zajímavá. Příslušníci šlechtického rodu Bornemiszů, kteří působili v mnoha evropských zemích, patřili k významným sběratelům umění, a především díky Janu Bornemiszovi se jim postupem času podařilo vytvořit významnou uměleckou sbírku, do které se jim v průběhu let podařilo začlenit také mnoho prací Winslowa Homera. Dodnes jsou některá z těchto děl k vidění v madridském muzeu Thyssen-Bornemisza, které bylo založeno touto rodinou a patří mezi nejvýznamnější muzea ve španělské metropoli. Rodina Bornemiszů řadu let působila a sbírala také ve slovenských Košicích. Někteří členové rodiny zůstali na Slovensku až do začátku 21. století, a právě díky jejich působení v této oblasti se nabízený obraz dostal do slovenských a českých končin.
Winslow Homer byl významný americký realistický malíř, narozený 24. února 1836 v Bostonu, Massachusetts. Jeho umělecká kariéra začala, když začal přispívat do magazínu Harper's Weekly v roce 1857, a brzy se stal známým pro své schopnosti v oblasti litografie. Během občanské války se Homer stal známým svými obrazy zachycujícími život a osudy amerických vojáků.
V roce 1867 cestoval do Paříže, kde se setkal s evropskými uměleckými vlivy. Nicméně se brzy vrátil do Spojených států, kde začal rozvíjet svůj vlastní realistický styl. Ke konci svého života se Homer usadil v přímořské obci Prouts Neck ve státě Maine, kde našel inspiraci v krajině a mořském prostředí.
Winslow Homer zemřel 29. září 1910 ve věku 74 let. Jeho díla jsou dnes považována za významný příspěvek k americkému umění 19. století. Jeho obrazy jsou součástí sbírek v prestižních muzeích, jako je bostonské Museum of Fine Arts a Metropolitní muzeum umění v New Yorku.