#16

Miroslav Netík
(1920 – 2018)

Gdaňsk

Netík Miroslav
Netík Miroslav
Netík Miroslav
#16

Miroslav Netík
(1920 – 2018)

Gdaňsk

Významní čeští a slovenští malíři
1 limit
445 zobrazení
19 000 Kč
Galerie ART Praha, spol. s r.o.
Vyvolávací cena: 19 000 Kč
17. 5. 2020 16:00

olej/plátno
105 x 105,5 cm
1991
sign. DU M. Netík 91.

Gdaňsk - nerámováno

Miroslav Netík, narozený 5. září 1920 ve Vamberku, byl významný český malíř, grafik a ilustrátor, jehož počátky tvorby byly ovlivněny Skupinou 42. Studoval na Vyšší odborné škole uměleckých řemesel v Brně v letech 1936–1940, kde ho učili významní umělci, včetně Petra Dillingera, Emanuela Hrbka, Zdeňka Rossmanna a Františka Süssera.

Netíkova tvorba začala ve 40. letech 20. století, a to jak v roli malíře, tak i ilustrátora pro Lidové noviny. Jeho malířský styl zahrnoval techniky malby, kapání a rozstřikování barev na vodorovnou plochu. Často používal škálu lomených zelení a různých odstínů šedé a hnědé. Jeho obrazy zahrnovaly témata jako milenci, válka, příroda, válkou zničená města a kohoutí zápasy.

Miroslav Netík byl také aktivním účastníkem kulturního dění a členem různých uměleckých skupin, včetně Skupiny 42 a Klubu výtvarných umělců Aleš. Zúčastnil se mnoha samostatných a skupinových výstav nejen v České republice, ale i v zahraničí, včetně Německa, Japonska, Chorvatska a Francie.

Jeho umělecká dráha zahrnovala celoživotní zájem o výtvarné umění, ilustraci a aktivní účast na umělecké scéně. Miroslav Netík zanechal výrazný stopy v českém výtvarném prostředí, a jeho tvorba je ceněna jak doma, tak i za hranicemi.

Zemřel 22. května 2018 v Brně.