#65

František Tichý
(1896 – 1961)

Commedia dell´arte

Tichý František
Tichý František
Tichý František
Tichý František
#65

František Tichý
(1896 – 1961)

Commedia dell´arte

Významní čeští a slovenští malíři
527 zobrazení
120 000 Kč
Galerie ART Praha, spol. s r.o.
Vyvolávací cena: 90 000 Kč
17. 5. 2020 16:00

kresba tuší, akvarel
24,6 x 36,6 cm
1938
sign. LD Tichý 38

Commedia dell´arte - expertiza PhDr. J. Orlíková; rámováno, pasparta, pod sklem Z expertizy PhDr. J. Orlíkové V období kolem roku 1937 maloval František Tichý celou řadu obrazů s tématem Commedia dell’arte. František Tichý si vytvářel jakýsi repertoár přesně vystihujících to, co chtěl svými obrazy sdělovat. S těmito tématy potom pracoval jako s prvky oděnými do mnoha variant výtvarného řešení. Existuje ještě celá řada podobných kompozic. Při bližším zkoumání nám je jasné, že Tichý byl ve své podstatě romantik, hledající odpovědi na základní otázky lidské existence. Ty odpovědi byly většinou tragické – proto ta jemná, leč hluboká melancholie tvořící podklad většiny jeho prací. Postavy commedia dell’arte, které jsou divadelními archetypy, se k tomu ve svých vztazích znamenitě hodily. Proto ve druhé polovině 30. let tvořily často témata jeho obrazů. Většinou jsou to jemné akvarely, ukazující v nejlepším světle Tichého kreslířské mistrovství. Dá se říci, že Tichý patřil k nejlepším kreslířům našeho moderního umění.

František Tichý se narodil 24. března 1896 v Praze. Jeho rodiče se jmenovali Alžběta a Alois Tichý. Otec pracoval jako bednář u Antona Rudolfa Rosenberga, obchodníka se starožitnostmi na Smíchově. Matka pocházela z rodiny Františka Kratochvíla, obuvnického mistra z Chval. Spolu s rodiči, starším bratrem Václavem a nevidomou sestrou Antonií žili na Smíchově.

František se vyučil litografem ve firmě A. L. Koppe na Smíchově a současně navštěvoval večerní kurzy kreslení, které vedl Alexander Jakesch. V roce 1917 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval u profesorů Josefa Loukoty, Vratislava Nechleby, Jakuba Obrovského a Karla Krattnera. Avšak akademii opustil v roce 1923, těsně před jejím dokončením.

Po opuštění akademie pracoval v pražských kabaretech, kde vytvářel poutače a plakáty. Také působil jako knižní grafik a výtvarný redaktor v nakladatelství Melantrich. Zároveň se věnoval scénografii ve Švandově divadle na Smíchově.

V roce 1929 dostal nabídku stát se vedoucím litografické dílny v São Paulu, Brazílie, ale z finančních a politických důvodů tuto nabídku nepřijal. Zůstal v Paříži s Marií Hráskou, později svou manželkou. Zde se jeho umělecké dovednosti rozvinuly. V roce 1935 se vrátil do Prahy a věnoval se převážně malířství. Mezi lety 1945 a 1951 působil jako profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde učil malbu a grafiku.

František Tichý byl výtvarníkem, který se inspiroval svými zkušenostmi v cirkuse a atmosférou manéže. Tuto inspiraci promítl do svých děl, která zahrnovala motivy balance a artistických výkonů. Jeho malby a grafiky zachycovaly také dění na ulicích měst, kavárny a periferie. Vytvářel imaginativní portréty, zátiší a věnoval se ilustraci, kresbě a typografii. Měl vliv na avantgardní umění 30. let 20. století.

František Tichý byl členem různých uměleckých spolků, včetně Devětsilu, Sdružení českých umělců grafiků Hollar, Umělecké besedy, Spolku výtvarných umělců Mánes a České akademie věd a umění.

Zemřel 7. října 1961 v Praze, kde zanechal významné dílo, které je dnes součástí sbírek několika prestižních galerií v České republice a na Slovensku.