#9

Vojtěch Kubašta
(1914 – 1992)

Mapa Pražského hradu

Kubašta Vojtěch
Kubašta Vojtěch
Kubašta Vojtěch
#9

Vojtěch Kubašta
(1914 – 1992)

Mapa Pražského hradu

Významní čeští a slovenští malíři
414 zobrazení
10 000 Kč
Galerie ART Praha, spol. s r.o.
17. 5. 2020 16:00

barevná litografie 29/150
ve výřezu 50,5 x 71 cm
sign. PD VKubašta
volný list

Mapa Pražského hradu - pravost potvrzena vnukem autora R. Kubaštou; rámováno, pasparta, pod sklem

Vojtěch Kubašta, narozen 7. října 1914 ve Vídni, byl český malíř, grafik a ilustrátor, známý jako průkopník prostorové knihy. Jeho dětské knihy byly k roku 2018 přeloženy do sedmatřiceti jazyků, a prodalo se jich přes 35 milionů.

Narodil se v roce 1914 ve Vídni, ale od roku 1919 žil v Praze. V roce 1938 dokončil studium architektury na ČVUT v Praze, kde měl jako pedagogy významné osobnosti v oboru, včetně Oldřicha Blažíčka, Zdeňka Wirtha, V. V. Štecha a Antonína Engela.

Kubašta se od roku 1937 věnoval knižní grafické úpravě a v roce 1941 přednášel reklamní grafiku na Rotterově škole v Praze. Mezi lety 1945 a 1949 pracoval jako grafik pro nakladatelství Aventinum. Od roku 1953 spolupracoval s nakladatelstvím Artia, kde se jeho knihy dostaly do překladů až do 22 jazyků.

Jeho dílo zahrnuje ilustrace do dětských knih, barevnou grafiku s pražskými motivy a zejména trojrozměrné rozkládací knihy pro děti, které mu vynesly mezinárodní uznání jako průkopníka prostorové dětské knihy. Několik z jeho děl zůstalo známých i v českém jazyce, jako například "O červené Karkulce" z roku 1957. Některé z jeho významných knih byly vydány až po roce 1989.

Vojtěch Kubašta zemřel v roce 1992 v Dobříši a je pohřben na hřbitově Na Malvazinkách. Jeho dílo je uchováno ve sbírkách různých muzeí, včetně Bienes Museum of the Modern Book v USA. V roce 2005 proběhla v tomto muzeu výstava jeho prací, následovaná výstavou v Praze v roce 2006. V roce 2014 se konala výstava Kubaštových prostorových knih a dalších jeho prací v Brně.