#106

Oldřich Kerhart
(1895 – 1947)

Dívka se džbánem

KERHART Oldřich (1895 - 1947)
KERHART Oldřich (1895 - 1947)
KERHART Oldřich (1895 - 1947)
KERHART Oldřich (1895 - 1947)
KERHART Oldřich (1895 - 1947)
#106

Oldřich Kerhart
(1895 – 1947)

Dívka se džbánem

7 limitů
632 zobrazení
Vyvolávací cena: 3 000 Kč
15. 12. 2020 19:00

undefined
Aukční dům Korunní

Dívka se džbánem, olej na plátně, 90x60 cm, sign. PN O. Kerhart 1941

Oldřich Kerhart byl český akademický malíř narozený 25. ledna 1895 v Poděbradech. Po studiích na Akademii výtvarných umění v Praze a několika studijních cestách, zejména po Evropě, se v roce 1923 vrátil do Poděbrad. Během svého života maloval především krajinu, přičemž se zaměřoval na krajinu Polabí a rodné Poděbrady. Mezi jeho významné motivy patřila i Praha, které se věnoval zejména během období okupace.

Kerhart byl členem Umělecké besedy od roku 1919, kde působil i jako předseda od roku 1940. V průběhu své kariéry napsal řadu článků o umění a napsal divadelní hru o Josefu Mánesovi, která byla kvůli svému vlasteneckému obsahu zakázána za nacistické okupace.

Během druhé světové války zastával funkci předsedy Umělecké besedy, což bylo obtížné období pro celou Kerhartovu rodinu. Jeho bratr Jaromír Kerhart byl kvůli zapojení do odboje umučen v koncentračním táboře Auschwitz.

Oldřich Kerhart zemřel v listopadu 1947 ve věku 52 let. Pohřben byl v rodinné urnové hrobce v Poděbradech. Jeho dílo zahrnuje obrazy s expresionistickým pojetím krajiny, novoklasicistní práce, a také tvorbu inspirovanou jeho cestami po Evropě, včetně Itálie a Francie.