#60

Eugen Nevan
(1914 – 1967)

Žena v pokoji

NEVAN Eugen (1914 - 1967)
NEVAN Eugen (1914 - 1967)
NEVAN Eugen (1914 - 1967)
NEVAN Eugen (1914 - 1967)
NEVAN Eugen (1914 - 1967)
#60

Eugen Nevan
(1914 – 1967)

Žena v pokoji

6 limitů
699 zobrazení
Vyvolávací cena: 3 000 Kč
2. 3. 2021 19:00

Žena v pokoji, olej na kartonu, 39,5x54 cm, sign. LD E. Nevan

Eugen Nevan, významný malíř a grafik, se narodil v roce 1914. Věnoval se studiu lékařství a paralelně se začal zabývat malbou u profesora Lisovského na Ukrajinské akademii v Praze. Své umělecké vzdělání dále rozvíjel na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze pod vedením profesora Williho Nowaka.

Po absolvování studií se Eugen Nevan stal odborným asistentem u profesora Sychry na katedře výtvarné výchovy Vysoké školy pedagogické v Bratislavě. Během své kariéry byl aktivním členem uměleckých spolků, včetně SVU Mánes, SČUG Hollar a dalších českých a slovenských uměleckých organizací.

Jeho uměleckou tvorbu silně ovlivnil fauvismus, zejména práce francouzského umělce Henriho Matisse. Kromě malby se Eugen Nevan věnoval také grafice, rozšiřující tak své umělecké pole působnosti. Jeho díla jsou důležitou součástí významných československých uměleckých sbírek, což svědčí o jejich uznání a významu v uměleckém kontextu.

Eugen Nevan zemřel v roce 1967, ale jeho umělecké dědictví pokračuje v obohacování kulturního dědictví Československa.