#86

Jan Václav Mrkvička
(1856 – 1938)

Bulharská vesnice

MRKVIČKA Jan Václav (1856 - 1938)
#86

Jan Václav Mrkvička
(1856 – 1938)

Bulharská vesnice

5 limitů
619 zobrazení
Vyvolávací cena: 10 000 Kč
15. 6. 2021 19:00

Bulharská vesnice, kvaš na kartonu, 19x27 cm (ve výřezu), sign. LD I. V. Mrkvička 1893, rámováno pod sklem

Jan Václav Mrkvička, český malíř, se narodil 23. dubna 1856 ve Vidimi. Mrkvička byl významnou osobností v uměleckém životě v Bulharsku na konci 19. a počátku 20. století, když se země osvobodila od turecké nadvlády. Je považován za jednoho ze zakladatelů bulharského moderního malířství.

Jan Václav Mrkvička se narodil v obci Vidim nedaleko Dubé. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze a také na mnichovské akademii. V roce 1881 přijel do Plovdivu na pozvání vlády tehdejší Východní Rumelie. Zde působil jako učitel kreslení na gymnáziu a stal se aktivním členem kulturního života města.

Během svého působení v Bulharsku Jan Václav Mrkvička spolupracoval s významnými kulturními osobnostmi, mezi které patřili Ivan Vazov, Konstantin Veličkov, Petko Karavelov a Petko Slavejkov. Jeho přínos k rozvoji bulharského umění a kultury byl významný, a proto je považován za klíčovou postavu v dějinách bulharského moderního malířství.

Zemřel 16. května 1938 v Praze.