#116

Jiří Winter
(1924 – 2011)

Vodník

Neprakta Jiří Winter ( 1924 - 2011)
#116

Jiří Winter
(1924 – 2011)

Vodník

4 limity
699 zobrazení
Vyvolávací cena: 3 500 Kč
5. 6. 2018 19:00

prodejce
Galerie Goltzova tvrz

Vodník, dvoubarevný linoryt, signováno, 50 x 56 cm, 1976, 8/20

Jiří Winter, známý též pod pseudonymem Neprakta, se narodil 12. července 1924 v Praze. Byl významným českým kreslířem, karikaturistou, ilustrátorem a humoristou.

Po studiu na Reálném gymnáziu pokračoval na Státní grafické škole a několik semestrů navštěvoval i Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Během druhé světové války se aktivně účastnil protifašistického odboje a za svou činnost mu byl navržen trest smrti. Nakonec byl odsouzen k šesti letům v nacistické káznici v Bavorsku, které přežil.

Po válce se setkal pouze se svou matkou, protože jeho otec byl umučen gestapem a zbytek rodiny zahynul v Osvětimi. Jiří Winter byl členem Českého svazu bojovníků za svobodu a nositelem medaile za protifašistický odboj.

Jiří Winter byl velmi plodným autorem, který za svůj život nakreslil více než 35 000 kreslených vtipů, což mu vyneslo zařazení do Guinnessovy knihy rekordů v roce 2001. Ilustroval stovky humoristických knih, věnoval se animovanému filmu, knižním ilustracím a návrhům hraček.

Začínal jako ilustrátor odborných přírodovědných knih a postupně se rozvíjel ve spolupráci s námětářem Bedřichem Kopecným a později i s Miloslavem Švandrlíkem. Oba patřili mezi hlavní autory československého satirického časopisu Dikobraz.

Jiří Winter byl rovněž vynikajícím orientalistou, sběratelem, ochráncem přírody a životního prostředí. Jeho encyklopedické znalosti se projevovaly i v jeho výtvarné tvorbě, která byla charakterizována přesností v zobrazování živočichů, rostlin a historických reálií.

Jiří Winter patří mezi nejvýraznější a nejznámější české výtvarníky 20. století, a jeho práce oplývá jak uměleckým nadáním, tak vědeckou přesností.

Zemřel 30. října 2011 v Praze.