#89

Jan Bedřich Minařík
(1862 – 1937)

Prosluněný les

MINAŘÍK Jan Bedřich (1862 - 1937)
#89

Jan Bedřich Minařík
(1862 – 1937)

Prosluněný les

4 limity
573 zobrazení
Vyvolávací cena: 5 000 Kč
17. 12. 2019 19:00

prodejce
Aukční dům Korunní

Prosluněný les, olej na plátně, 36x27,5 cm, sign. LD J. Minařík, ex European Arts, 21. 3. 2015, pol. 94

Jan Bedřich Minařík, český malíř a grafik, se narodil 15. prosince 1862 na pražském Vyšehradě. Byl žákem profesora J. Mařáka na pražské Akademii.

Minařík začínal jako malíř porcelánu a tato zkušenost ovlivnila jeho budoucí tvorbu v tendenci k drobnopisu a specifické formě poetiky. Studoval na pražské uměleckoprůmyslové škole u profesora Františka Ženíška a poté přešel na pražskou malířskou Akademii k profesoru Maxi Pirnerovi. Následně studoval na krajinářské škole profesora Julia Mařáka, kterého úspěšně dokončil v roce 1896.

Minařík se proslavil jako malíř motivů mizející a bořené Prahy. Jeho práce zahrnují lesní interiéry, zákoutí starých domů, ale zejména poetické pohledy na historické části Prahy. Během své kariéry vystavoval pravidelně a získal uznání za technickou vynalézavost a detailnost. Roku 1907 podnikl cestu do Německa, Belgie a zejména do Francie, kde byl ovlivněn impresionismem.

Jan Bedřich Minařík zemřel 26. května 1937 v Praze. Jeho dílo je zachováno zejména v Muzeu hlavního města Prahy, které pravidelně vystavuje jeho pražské motivy.