#26

Emil Schovánek
(1885 – 1947)

Ochlapec na louce

Schovánek Emil (1885 - 1947) Chlapec na louce
#26

Emil Schovánek
(1885 – 1947)

Ochlapec na louce

417 zobrazení
Vyvolávací cena: 2 000 Kč
5. 5. 2020 19:00

prodejce
GalerieGoltzova tvrz

Ochlapec na louce, olej na plátně, 50 x 50 cm, nerámováno

Emil Schovánek, známý též jako Jan Emil, se narodil 10. září 1885 v Praze. Byl českým akademickým malířem, který se proslavil svými podobiznami, žánrovými malbami, akty, květinovými zátišími a obrazy mořského prostředí, která studoval během svých častých pobytů na Jadranu. Malířskou dráhu začal studiem na pražské malířské akademii v letech 1903–1909 pod vedením profesorů V. Bukovace a V. Hynaise. Za své umělecké úspěchy obdržel Hlávkovo studijní stipendium a cestovní stipendium, což mu umožnilo strávit čas studiem v Jugoslávii a Itálii.

Emil Schovánek se věnoval nejen malbě, ale i aktivitám v uměleckých kruzích. Od roku 1911 byl členem Jednoty umělců výtvarných v Praze, kde postupně zastával pozice místopředsedy a později předsedy. V roce 1915 byl oceněn cenou Kaňkovy nadace, a o rok později obdržel výroční cenu České akademie věd a umění.

Emil Schovánek zemřel 11. července 1947 v Praze. Jeho výtvarné dědictví zahrnuje díla, která jsou dnes součástí sbírek Muzea Karlovy Vary a dalších galerií.