#15

Salvador Dalí
(1904 – 1989)

Galacidalacidesoxyribonucleicacid

Salvátor Dalí - Galacidalacidesoxyribonucleicacid
#15

Salvador Dalí
(1904 – 1989)

Galacidalacidesoxyribonucleicacid

Obrazy a grafika
2 limity
358 zobrazení
Prodáno za
5 500 Kč
Aukční dům Blatná, s.r.o.
Aukční dům Blatná, s.r.o.
Vyvolávací cena: 1 000 Kč
5. 4. 2024 19:00

Základní údaje

technika
Autorský tisk
rozměr
63 x 47 cm, s rámem: 87,5 x 74,5 cm

Popis

Rok 1963. Galacidalacidesoxiribunucleicacid (také známá jako Homage to Crick and Watson (Objevitelé DNA) ) je obraz z roku 1963 od Salvadora Dalího . Název obrazu je ztělesněním jména Dalího manželky Gala Dalí a deoxyribonukleové kyseliny (DNA). Je to pocta Francisi Crickovi a Jamesi D. Watsonovi , kteří v roce 1953 určili dvoušroubovicovou strukturu DNA. Obraz je ve sbírce muzea Salvadora Dalího v St. Petersburgu na Floridě. V poznámce popisující dílo Dalí uvažoval, že dvojitá šroubovice je „jediná struktura spojující člověka s Bohem “. [4] Toto je jeden z 13 velkých obrazů, které Dali vytvořil. Na pravé straně jsou puškaři uspořádaní tak, aby tvořili "kostky smrti". V každé "kostce smrti" jejich pušky míří na hlavu toho druhého, takže pokud jeden z nich vystřelí, spustí se reakce ostatních tří a všichni se zastřelí a zabijí se navzájem. Podle Dalího tyto kostky také představují krychlovou strukturu jedné z nejznámějších látek, kuchyňské soli nebo chloridu sodného. Krystalová struktura NaCl je však kubická celoplošně centrovaná spíše než kubická primitivní, takže existuje vědecká nekonzistence. "Vlevo nahoře se objevuje prorok Izajáš a drží svitek s napsaným názvem obrazu - Galacidalacidesoxiribunukleicacid. Kombinuje řetězec slov, který dekóduje význam díla. První slovo v řetězci je Gala, Dalího manželka a múza. Slovo ―"cid" odkazuje na španělského folklórního hrdinu a Alláh je arabské slovo pro Boha. Poslední slovo v řetězci je Dalího pravopis úplného vědeckého názvu DNA - desoxiribunukleová kyselina."

O autorovi

Salvador Dalí se narodil 11. května 1904 v katalánském městě Figueres. Svou uměleckou dráhu začal studiem na Academia de San Fernando v Madridu, kde se však dostal do konfliktu s vedením školy a byl v roce 1926 vyloučen. Během svých studijních let se spřátelil s Luisem Buňuelem a básníkem Federicem Garcíou Lorcou. V roce 1926 cestoval do Paříže, kde navázal kontakt s Pablem Picassem a brzy nato se stal členem pařížské surrealistické skupiny.

Byl známý svým jedinečným surrealistickým stylem, jehož typickými prvky byly roztékající se hodiny, sloni na tenkých nohách či mravenci. Dalího díla byla silně ovlivněna teorií psychoanalýzy Sigmunda Freuda a starými mistry. Kromě malířství se věnoval také filmu, grafice, sochařství a designu. Spolupracoval s řadou význačných osobností, včetně Luise Buñuela, Walta Disneyho a Alfreda Hitchcocka.

V průběhu druhé světové války se Salvador Dalí přesunul do USA, kde zůstal až do roku 1948, než se vrátil zpět do Španělska. V Americe publikoval svou autobiografii a pokračoval v své tvorbě, která často reflektovala jeho náboženský zájem a mysticismus. Zemřel 23. ledna 1989 ve svém rodném městě Figueres. Jeho dílo má trvalý dopad na svět umění, a Salvador Dalí je považován za jednoho z nejvýznamnějších surrealistických malířů 20. století.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr