technika | olej na překližce |
rozměr | 50 x 70 cm |
signatura | signováno LD |
rám | rámováno |
provenience | soukromá sbírka |
autor | 1882–1961 |
František Cína Jelínek se narodil 6. června 1882 v Praze-Karlíně. Byl českým krajinářským malířem.
František Cína Jelínek vystudoval gymnázium v Křemencově ulici v Praze. Poté přešel na čtvrtou třídu uměleckoprůmyslové školy a následně studoval na pražské Akademii výtvarných umění. Na Akademii ho vedli profesorové Vojtěch Hynais a Rudolf Otto von Ottenfeld.
Jeho dílo bylo charakterizováno realismem a romantismem. Maloval především přírodní krajiny, a to venku na venkově, kde se vyhýbal prvkům civilizace. Jeho krajinářská tvorba byla plná dynamiky. Později si postavil chalupu v Křižánkách, kde strávil zbytek svého života.
Obrazy Františka Cíny Jelínka jsou umístěny především v galeriích v České republice.
František Cína Jelínek zemřel 3. února 1961 v Praze.