signatura | sign. LD Mžyk a vzadu Mžyk 1997 |
technika | akryl, plátno |
rozměry | 70 x 75 cm |
rok | 1997 |
Josef Mžyk je český malíř, grafik a hlavní představitel českého pop-artu.
Narodil se v rakouské Vídni a dětství prožil v Opavě. Studoval na Umělecko-průmyslové škole v Uherském Hradišti a následně na Akademii výtvarných umění v Praze, kde se věnoval monumentální a dekorativní malbě.
V jeho tvorbě lze vystopovat vlivy pop-artu, a to nejen ve výtvarném umění, ale také ve výrazném designu elektrických kytar pro českého kytaráře Petera Jurkoviče. Mžyk je známý i svými expresivními malbami s figurální tematikou, a je autorem monumentálních obrazových realizací na moderní architektuře v České republice. Jeho díla byla vystavována po celém světě, a nachází se v prestižních galeriích a soukromých sbírkách.
Josef Mžyk je nositelem Masarykovy ceny AV ČR za malbu (1996) a ceny Zlatá mísa z italského Janova (1986) za obrazy pro československý pavilón EUROFLORA. Je členem SČUG Hollar a Nového sdružení pražských umělců.