#6

Karel Oberthor
(1921 – 1996)

Z Jadranu

Oberthor Karel
Oberthor Karel
Oberthor Karel
Oberthor Karel
Oberthor Karel
#6

Karel Oberthor
(1921 – 1996)

Z Jadranu

3 limity
422 zobrazení
900 Kč
Einszwei Gallery
Einszwei Gallery
Vyvolávací cena: 500 Kč
21. 10. 2020 20:00

linoryt
22 x 66 cm
signováno
rámováno
1921-1966

Z Jadranu

Karel Oberthor, český malíř a grafik, se narodil 15. července 1921 v Praze. Svou uměleckou kariéru začal v letech 1938 - 1940, kdy se vyučil kamenotiskařem v Průmyslové tiskárně v Praze. Poté pokračoval ve studiu na Ukrajinské akademii v Praze, kde se vzdělával pod vedením prof. Jana Kulce v letech 1940 - 1942. Následně se věnoval vysokoškolskému studiu na Akademii výtvarných umění v Praze v letech 1945 - 1950, kde ho vedli prof. Vladimír Silovský a Vladimír Pukl.

Oberthor byl aktivním členem SČUG Hollar od roku 1952. Jeho umělecká tvorba zahrnovala oblasti malby, volné a drobné grafiky a volné kresby. Jeho známým tématem byli koně, které zobrazoval ve různých symbolických souvislostech. Postupem času se jeho dílo začalo od realistického stylu přesouvat směrem k symbolickému pojetí.

Karel Oberthor měl blízký vztah k jižním Čechám, zejména k Prachaticku a Vodňansku. Mezi lety 1970 - 1996 často pobýval v Šipouni na Prachaticku. Jeho práce zahrnovala stovky exlibris, které často vytvářel pomocí barevných litografií nebo dřevorytů. Kromě toho se věnoval i dalším tématům, jako například humorným domácím skřítkům a harlekýnům.

Karel Oberthor zemřel ve věku 74 let dne 30. června 1996 v Praze. Jeho dílo je dodnes součástí mnoha uměleckých sbírek, včetně sbírek Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně, Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou, Krajské galerie ve Zlíně, a dalších institucí.