#162

Jaroslav Jan Králík
(1924 – 1999)

List z Einsteinova zápisníku

Králík Jaroslav Jan | List z Einsteinova zápisníku
Králík Jaroslav Jan | List z Einsteinova zápisníku
Králík Jaroslav Jan | List z Einsteinova zápisníku
Králík Jaroslav Jan | List z Einsteinova zápisníku
#162

Jaroslav Jan Králík
(1924 – 1999)

List z Einsteinova zápisníku

Prodáno za
1 000 Kč
Einszwei Gallery
Einszwei Gallery
Vyvolávací cena: 1 000 Kč
27. 2. 2024 20:00

Základní údaje

rok díla:
1991
technika:
lept na papíře
rozměr:
390 x 320 mm
signatura:
vpravo dole
rám:
nerámováno
poznámka k dílu:
list číslo 190/200
datum narození:
1924-1999

Popis

1991 | lept na papíře | 390 x 320 mm | signatura: vpravo dole | list číslo 190/200

O autorovi

Jaroslav Jan Králík byl českým malířem a grafikem, který se narodil 22. května 1924 ve městě Rokytnice u Vsetína.

Narodil se do rodiny ruského legionáře a úředníka Jaroslava Králíka a Marie Králíkové, rozené Jedličkové. Jeho křestní jméno Jan dostal po dědečkovi z matčiny strany Janu Jedličkovi, okresnímu tajemníkovi ve Vsetíně. Po nějaký čas žila rodina v Prostějově, ale později se vrátila zpět do Vsetína. Byl ženatý s Ernou Bertou Králíkovou, rozenou Simon, a měli spolu syna Jana Králíka, který se stal autorem naučné literatury o dopravě, sportu a propagátorem jízdy na velocipedu.

Během svého studentského života navštěvoval reálné gymnázium ve Vsetíně a později přešel na vsetínskou Vyšší průmyslovou školu strojnickou. Byl aktivním účastníkem Sokola a věnoval se plachtění, hře na housle a malování.

Králíkovo výtvarné nadání si jako první všiml akademický malíř František Hlavica, což bylo zásadní pro jeho uměleckou kariéru.

Jaroslav Králík studoval na Akademii výtvarných umění a poté na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde se věnoval monumentální malbě u profesora Emila Filly. Během té doby vytvořil mnoho důležitých děl a uskutečnil několik významných výstav. Jeho umělecká kariéra byla různorodá, zahrnovala malbu, grafiku a další formy výtvarného umění.

Jaroslav Králík byl výtvarníkem, který experimentoval s různými technikami a styly. Zkoušel se věnovat reklamní a grafické tvorbě a ve své volné tvorbě se soustředil na litografii. Byl také autorem návrhů goblénů a dalších výtvarných objektů.

Jeho tvorba byla různorodá a zahrnovala koláže, grafiky, litografie a další formy umění. Během své kariéry spolupracoval s několika významnými umělci a byl členem různých uměleckých skupin.

Jaroslav Králík se také věnoval výstavnictví a grafickému designu. Získal mezinárodní uznání za svou práci v oblasti výstavnictví, včetně grafického ztvárnění československé výstavy v Santiagu de Chile, která byla oceněna zlatou medailí.

Po smrti Jaroslava Králíka byla jeho práce stále uznávána a prezentována. Byl zastoupen v několika sbornících a publikacích a jeho grafiky byly součástí různých výstav po celém světě.

Zemřel 2. března 1999 v Praze.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr