#70

Antonín Chittussi
(1847 – 1891)

Bažinatá krajina

Chittussi Antonín | Bažinatá krajina
#70

Antonín Chittussi
(1847 – 1891)

Bažinatá krajina

9 limitů
1108 zobrazení
150 000 Kč
Einszwei Gallery
Einszwei Gallery
Vyvolávací cena: 25 000 Kč
2. 12. 2020 20:00

olej na dřevě
12 x 18 cm
datováno 1887
signováno LD
rámováno
poznámka
Odborný posudek PhDr. Šárka Leubnerová, písemné posouzení prof. PhDr. Roman Prahl, CSc.
1847-1891

datováno 1887, olej na dřevě, 12 x 18 cm, signováno LD, Odborný posudek PhDr. Šárka Leubnerová, písemné posouzení prof. PhDr. Roman Prahl, CSc., rámováno

Antonín Chittussi byl významný český krajinář přelomu 19. a 20. století. Narodil se 1. prosince 1847 v Ronově nad Doubravou a zemřel 1. května 1891 v Praze. Jeho tvorba prošla značným vývojem od historické malby, portrétů a žánrových námětů až k plenérovému krajinářství.

Chittussi studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, ale později opustil akademické prostředí a pokračoval ve studiu na uměleckých školách v Mnichově a Vídni. Během svých studijních let se nechal inspirovat různými uměleckými proudy, včetně barbizonské školy.

Roku 1879 se přestěhoval do Paříže, kde našel inspiraci a začal rozvíjet svůj charakteristický styl. Jeho tvorba spojila prvky českého a francouzského krajinářství, ačkoli se také občas dotýkala impresionismu. Byl fascinován motivy z barbizonského lesa, Železných hor a jihočeských rybníků.

Chittussi se věnoval plenérovému krajinářství a zúčastnil se i prestižního Salonu v Paříži, kde měl úspěch. Jeho práce získávaly pozornost a uznání nejen v zahraničí, ale také v Českých zemích.

V roce 1885 se konala jeho první souborná výstava v Praze, na které prezentoval své dílo veřejnosti. Antonín Chittussi zanechal důležitou stopu v českém umění přelomu století svou inovativní a inspirativní krajinářskou tvorbou, která spojovala různé umělecké vlivy a styly.