#10

Luděk Marold
(1865 – 1898)

Pařížanka

Marold Luděk  | Pařížanka
Marold Luděk  | Pařížanka
Marold Luděk  | Pařížanka
Marold Luděk  | Pařížanka
Marold Luděk  | Pařížanka
#10

Luděk Marold
(1865 – 1898)

Pařížanka

Drawings
6 limitů
870 zobrazení
125 000 Kč
Einszwei Gallery
Einszwei Gallery
Vyvolávací cena: 5 000 Kč
3. 3. 2021 20:00

1894
lavírovaná tuš na papíře
33 x 12 cm
signováno LD
původní stav
rámováno
1865-1898

1894 | lavírovaná tuš na papíře | 33 x 12 cm | signováno LD

Luděk Marold se narodil 7. srpna 1865 v Praze. Byl to český akademický malíř a ilustrátor, známý především pro vytvoření největšího obrazu v Česku nazvaného Bitva u Lipan. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl přijat již ve svých šestnácti letech. Po roce studia v Praze odjel na Akademii výtvarných umění do Mnichova, kde se setkal s dalšími českými umělci, včetně Alfonse Muchy.

Po návratu do Prahy v roce 1887 pracoval v ateliéru Maxmiliána Pirnera a stal se redaktorem Spolku Mánes. Roku 1889 odjel do Paříže, kde spolupracoval s Vojtěchem Hynaisem a ilustroval knihy. Marold získal ocenění za své ilustrace v Mnichově, kde mu byla udělena zlatá medaile. V roce 1898 vytvořil své nejznámější dílo, panorama Bitvy u Lipan, které zdobilo výstavu architektury a inženýrství na Výstavišti v Holešovicích.

Luděk Marold zemřel v roce 1898 na tyfus, avšak jeho umělecké dědictví pokračuje ve známých obrazech a ilustracích. Charakterizuje ho realistický přístup k malbě, často zachycující náměty z každodenního života velkoměsta, jako je například jeho obraz Vaječný trh z roku 1888, který je součástí sbírky Národní galerie v Praze.