#45

Antonín Dvořák
(1817 – 1881)

Dívka s kolovratem

Dvořák Antonín | Dívka s kolovratem
#45

Antonín Dvořák
(1817 – 1881)

Dívka s kolovratem

7 limitů
619 zobrazení
155 000 Kč
Einszwei Gallery
Einszwei Gallery
Vyvolávací cena: 66 000 Kč
22. 6. 2021 20:00

1863
olej na plátně
68 x 54 cm
PD: „A. Dvořák. 1863“
rámováno
1817-1881

1863 | olej na plátně | 68 x 54 cm | Nejvyšší cena za dílo autora v aukci: 216 000,- Nezaměnitelný rukopis žánrového výjevu s mladou přadlenou pochází z ateliéru Litomyšlského malíře, učitele kresby a fotografa. Antonín Dvořák pocházející z mlynářské rodiny studoval malbu na akademiích ve Vídni a Praze u prof. Christiana Rubena. Od roku 1849 vyučoval kresbu na piaristickém gymnasiu a v roce 1860 založil v Litomyšli fotografický ateliér. Po pěti letech provozování živnosti odešel do Prahy, kde získal místo učitele kreslení na polytechnickém ústavu a s ním i kýžené společenské uznání.

Antonín Dvořák, český malíř a fotograf, se narodil 16. prosince 1817 v Němčicích u Litomyšle jako druhý z osmi dětí. Jeho otec, Antonín Dvořák, byl mlynářem. Mladý Dvořák navštěvoval v letech 1830–1835 piaristické gymnázium v Litomyšli a v letech 1835–1836 absolvoval kursy kreslení na reálnce v Poličce.

Po absolvování ryze malířského studia na pražské malířské Akademii u profesora Františka Tkadlíka v letech 1836–1840 pokračoval ve studiu na malířské Akademii ve Vídni u Ferdinanda Georga Waldmüllera v letech 1844–1845. Následně se vrátil do Prahy, kde pokračoval ve studiu na Akademii u profesora Christiana Rubena, které ukončil v roce 1846. Po návratu do Litomyšle vyučoval od roku 1850 kreslení na piaristickém gymnáziu a setrval zde pravděpodobně do roku 1855.

V roce 1851 se Antonín Dvořák oženil s Klárou Vorlovou, s níž měl pět dětí. Roku 1865 opustil Litomyšl a přesídlil do Prahy, kde získal místo učitele kreslení na Královském českém polytechnickém ústavu.

Bohužel, v roce 1879 postihla Antonína Dvořáka oslepnutí a o dva roky později, v roce 1881, zemřel v Praze na tuberkulozu plic. Jeho umělecké dílo zahrnuje práce v oblasti malby a fotografie, ačkoliv jeho pozdější životní období bylo poznamenáno ztrátou zraku a nemocí, jeho přínos českému umění zůstává významným a nepřehlédnutelným.