rok | 1863 |
technika | olej na plátně |
rozměr | 68 x 54 cm |
signatura | PD: „A. Dvořák. 1863“ |
rám | rámováno |
autor | 1817-1881 |
Antonín Dvořák, český malíř a fotograf, se narodil 16. prosince 1817 v Němčicích u Litomyšle jako druhý z osmi dětí. Jeho otec, Antonín Dvořák, byl mlynářem. Mladý Dvořák navštěvoval v letech 1830–1835 piaristické gymnázium v Litomyšli a v letech 1835–1836 absolvoval kursy kreslení na reálnce v Poličce.
Po absolvování ryze malířského studia na pražské malířské Akademii u profesora Františka Tkadlíka v letech 1836–1840 pokračoval ve studiu na malířské Akademii ve Vídni u Ferdinanda Georga Waldmüllera v letech 1844–1845. Následně se vrátil do Prahy, kde pokračoval ve studiu na Akademii u profesora Christiana Rubena, které ukončil v roce 1846. Po návratu do Litomyšle vyučoval od roku 1850 kreslení na piaristickém gymnáziu a setrval zde pravděpodobně do roku 1855.
V roce 1851 se Antonín Dvořák oženil s Klárou Vorlovou, s níž měl pět dětí. Roku 1865 opustil Litomyšl a přesídlil do Prahy, kde získal místo učitele kreslení na Královském českém polytechnickém ústavu.
Bohužel, v roce 1879 postihla Antonína Dvořáka oslepnutí a o dva roky později, v roce 1881, zemřel v Praze na tuberkulozu plic. Jeho umělecké dílo zahrnuje práce v oblasti malby a fotografie, ačkoliv jeho pozdější životní období bylo poznamenáno ztrátou zraku a nemocí, jeho přínos českému umění zůstává významným a nepřehlédnutelným.