technika | olej na dřevěné desce |
rozměr | 60 x 50 cm |
signatura | signováno PN |
rám: | rámováno |
stav: | mírné poškození rámu |
datum narození: | 1895-1965 |
poznámka: | zezadu výstavní razítko |
Jan Čumpelík se narodil 28. ledna 1895 v Dobrovici. Byl českým malířem a klasickým představitelem socialistického realismu. Jeho umělecká kariéra začala jako malíř pokojů a dekorativní umělec. Později, v 50. letech, byl považován oficiálními kruhy za "největšího současného českého malíře".
Studoval uměleckou školu, ačkoli konkrétní informace o jeho studiích nejsou dostupné. Přesto se jeho umělecká dovednost a vize postupně rozvíjely, což vedlo k jeho významnému postavení v českém uměleckém prostředí.
Jan Čumpelík byl známý svým přínosem k socialistickému realismu, což bylo zřetelné v jeho malbách. Jedním z jeho nejvýznamnějších děl je obraz s názvem "Únorové ráno 1948" (1951), který zachycuje klíčovou událost v českých dějinách.
Jan Čumpelík zemřel 12. října 1965 v Praze. Jeho odkaz zůstává jako důležitý příspěvek k českému umění a jeho interpretaci společenských událostí prostřednictvím malby.