#2

Jan Čumpelík
(1895 – 1965)

Matka s dcerou

Čumpelík Jan | Matka s dcerou
Čumpelík Jan | Matka s dcerou
Čumpelík Jan | Matka s dcerou
Čumpelík Jan | Matka s dcerou
Čumpelík Jan | Matka s dcerou
Čumpelík Jan | Matka s dcerou
#2

Jan Čumpelík
(1895 – 1965)

Matka s dcerou

12 limitů
868 zobrazení
22 000 Kč
Einszwei Gallery
Einszwei Gallery
Vyvolávací cena: 1 000 Kč
9. 9. 2021 20:00

olej na dřevěné desce
60 x 50 cm
signováno PN
rám:
rámováno
stav:
mírné poškození rámu
datum narození:
1895-1965
poznámka:
zezadu výstavní razítko

olej na dřevěné desce | 60 x 50 cm | signováno PN | zezadu výstavní razítko

Jan Čumpelík se narodil 28. ledna 1895 v Dobrovici. Byl českým malířem a klasickým představitelem socialistického realismu. Jeho umělecká kariéra začala jako malíř pokojů a dekorativní umělec. Později, v 50. letech, byl považován oficiálními kruhy za "největšího současného českého malíře".

Studoval uměleckou školu, ačkoli konkrétní informace o jeho studiích nejsou dostupné. Přesto se jeho umělecká dovednost a vize postupně rozvíjely, což vedlo k jeho významnému postavení v českém uměleckém prostředí.

Jan Čumpelík byl známý svým přínosem k socialistickému realismu, což bylo zřetelné v jeho malbách. Jedním z jeho nejvýznamnějších děl je obraz s názvem "Únorové ráno 1948" (1951), který zachycuje klíčovou událost v českých dějinách.

Jan Čumpelík zemřel 12. října 1965 v Praze. Jeho odkaz zůstává jako důležitý příspěvek k českému umění a jeho interpretaci společenských událostí prostřednictvím malby.