technika | olej na plátně |
rozměr | 65 x 52 cm |
signatura | signováno PN |
rám: | rámováno |
datum narození: | 1859-1908 |
rok díla: | 1904 |
Vojtěch Bartoněk, český malíř a restaurátor, se narodil 28. března 1859 v Praze. Studoval na pražské akademii u profesorů Swertse, Antonína Lhoty, Maxmiliána Pirnera, Františka Sequense a Františka Čermáka. Dále pokračoval ve studiích v Paříži na École des Beaux Arts. První díla začal vystavovat od roku 1881.
Vojtěch Bartoněk maloval historické obrazy a později se věnoval žánrovým obrázkům z pražských ulic, nádvoří a trhů. Jeho obraz "Rekruti" byl vystaven na výroční výstavě Krasoumné jednoty roku 1888 a zakoupil ho Josef Hlávka. Spolupracoval s Mikolášem Alšem na dioramatu "Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou" a na oponě pro Národopisnou výstavu v Praze v roce 1895. Ilustroval také Pohorskou vesnici Boženy Němcové a byl pilným ilustrátorem časopisů Světozor a Zlatá Praha.
Bartoněk se angažoval i jako restaurátor a byl autorem nástěnných maleb, lunet v nové Staroměstské tržnici a nástropních maleb v kostele Nanebevzetí P. Marie v Klecanech. Jako malíř se věnoval i výtvarné výzdobě - dokončil dekorativní vlys pro jídelnu Bondyho vily v roce 1889, který tvořily alegorické postavy znázorňující dary země, lesů, vod, polí a vinic. Jeho iluzivní malba spojovala zájem o věrné zpodobení reality se sociálním cítěním.
Zemřel 25. srpna 1908 také v Praze.