technika | Barevná litografie |
signatura | nahoře s věnováním Rudolphi Jedličkovi |
velikost | 53 x 72 |
rok | 18/III/75 |
pozn | zasklenoramováno |
1893 Barcelon - 1983 Palma de Mallorca. Španělský malíř, sochař a scénický výtvarník činný ve Francii a v USA. Navštěvoval školu Escuaelu de Bellas Artes, kde 12 let před ním studoval i Picasso. Poté studoval na škole umění v Barcelon pod učitelem Francesc d´Assís Galí. V létě 1919 se Miró zdokonaloval v Mont-roig del Camp kde začal rozvíjet svůj nový styl svobody, fantazie a harmonie kompozice.
Joan Miró se narodil 20. dubna 1893 v Barceloně a zemřel 25. prosince 1983 v Palma de Mallorca. Byl významným katalánským malířem, sochařem a keramikem. Navštěvoval školu Escuelu de Bellas Artes, kde studoval i Pablo Picasso dvanáct let před ním. Jeho učitelé byli nadšeni jeho talentem, avšak Miró trpěl depresemi a nervovými problémy.
Po pobytu na venkovském statku v Mont-roig del Camp se definitivně rozhodl stát se malířem. Studoval na Škole umění v Barceloně a následně se seznámil s surrealismem, což mělo významný vliv na jeho tvorbu. Miró byl znám svým osobitým stylem, který kombinoval abstrakci s poetickými prvky. Jeho díla jsou plná barevnosti a rytmu, který vytvářel geometrickými tvary.
Miró se stal blízkým přítelem Pabla Picassa, který ho podporoval v jeho uměleckém snažení. Byl aktivní v surrealistickém hnutí, ale jeho přístup k němu byl odlišný. Zatímco ostatní surrealisté se zaměřovali na snovou a halucinační stránku, Miró se nechával vést svou vlastní představivostí. Vytvořil řadu grafických děl včetně litografií, kterých vytvořil přes 1 300.
Během druhé světové války se jeho díla stala reakcí na politické události, a to zejména v jeho vlastní Španělsku. Jeho práce vyjadřovaly násilí a konflikty pomocí abstrakce a symbolických prvků. Později se přestěhoval do Normandie a vytvořil několik významných nástěnných maleb.
Joan Miró byl jedním z významných umělců 20. století, jehož dílo ovlivnilo moderní uměleckou scénu. Své první samostatné výstavy měl v roce 1918 v Galerias Dalmau v Barceloně.