#1

Václav Boštík
(1913 – 2005)

Bez názvu

Václav Boštík
#1

Václav Boštík
(1913 – 2005)

Bez názvu

Drawings
510 zobrazení
170 000 Kč
Etcetera Auctions s.r.o.
Etcetera Auctions s.r.o.
Vyvolávací cena: 170 000 Kč
6. 6. 2020 18:30

pastel, papír
53 × 49 cm
1988
sign. Boštík 88
pasparta, rám, sklo
přiložen certifikát autenticity, LITERATURA Miloslav Moucha: Václav Boštík a jeho francouzský čas, Praha: Dauphin 2016, s. 61. VYSTAVENO Václav Boštík, Jiří Kolář, Miloslav Moucha, Jindřich Zeithamml, Museum Kampa, Praha, 2017. Václav Boštík – Vznikání, Galerie Moderna, Praha 2015. Václav Boštík a Michal Ranný – Prostor, hmota, světlo, Galerie U Betlémské kaple, Praha 2014. Václav Boštík, Josef Šíma – Obrazy mezi nebem a zemí, Galerie U Betlémské kaple, Praha 2012.
provenience
Dílo pochází ze sbírky malíře a dlouholetého přítele Václava Boštíka Miloslava Mouchy.
(1913—2005)

Bez názvu

Václav Boštík se narodil 6. listopadu 1913 v Horním Újezdě u Litomyšle a zemřel 7. května 2005 v Praze. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Williho Novaka. Byl jedním ze zakládajících členů skupiny UB 12. Ačkoli začal svou kariéru s realismem, postupně se přesunul k abstraktní tvorbě, kde využíval elementární geometrické tvary a základní geometrické znaky. V jeho dílech je silný důraz na spiritualitu a mystiku, často s hlubokým zájmem o tajemství vesmíru. Kromě své vlastní tvorby se také podílel na restaurování renesančních sgrafit na fasádě zámku v Litomyšli a spolupracoval s Jiřím Johnem na památníku obětem holocaustu na zdi Pinkasovy synagogy.