technika | pastel, papír |
rozměr | 53 × 49 cm |
rok | 1988 |
signatura | sign. Boštík 88 |
rám | pasparta, rám, sklo |
stav díla | přiložen certifikát autenticity,
LITERATURA
Miloslav Moucha: Václav Boštík a jeho francouzský čas, Praha: Dauphin 2016, s. 61.
VYSTAVENO
Václav Boštík, Jiří Kolář, Miloslav Moucha, Jindřich Zeithamml, Museum Kampa, Praha, 2017.
Václav Boštík – Vznikání, Galerie Moderna, Praha 2015.
Václav Boštík a Michal Ranný – Prostor, hmota, světlo, Galerie U Betlémské kaple, Praha 2014.
Václav Boštík, Josef Šíma – Obrazy mezi nebem a zemí, Galerie U Betlémské kaple, Praha 2012. |
provenience | Dílo pochází ze sbírky malíře a dlouholetého přítele Václava Boštíka Miloslava Mouchy. |
autor | (1913—2005) |
Bez názvu
Václav Boštík se narodil 6. listopadu 1913 v Horním Újezdě u Litomyšle a zemřel 7. května 2005 v Praze. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Williho Novaka. Byl jedním ze zakládajících členů skupiny UB 12. Ačkoli začal svou kariéru s realismem, postupně se přesunul k abstraktní tvorbě, kde využíval elementární geometrické tvary a základní geometrické znaky. V jeho dílech je silný důraz na spiritualitu a mystiku, často s hlubokým zájmem o tajemství vesmíru. Kromě své vlastní tvorby se také podílel na restaurování renesančních sgrafit na fasádě zámku v Litomyšli a spolupracoval s Jiřím Johnem na památníku obětem holocaustu na zdi Pinkasovy synagogy.