technika | žužu, guma, kov |
rozměr | 220×90×180cm |
rok | 1992 |
signatura | sign. Lysáček, 1992 |
provenience | LITERATURA
Kol. autorů, lysacek@post.cz, Ostrava: Galerie výtvarného umění v Ostravě 2009.
VYSTAVENO
Ostrovy odporu: Mezi první a druhou moderností 1985–2012, Národní galerie Praha / Veletržní palác, Praha 2012 |
autor | (*1961) |
Petr Lysáček, jedna z klíčových osobností českého uměleckého světa devadesátých let 20. století, se narodil v roce 1961.
Svou uměleckou kariéru začal již během studií na Akademii výtvarných umění v Praze, kde v letech 1981-1986 studoval pod vedením doc. I. Meszárošové, zaměřuje se na širokou škálu médií - od instalací, objektů, přes fotografii, malbu a video, až po performance. V době studií se stal výrazným členem skupiny Pondělí, která byla založena v roce 1989.
Jeho dílo, jež si udrželo charakteristický smysl pro humor, odstup a ironii, zaujalo na neoficiálních výstavách a později i na mezinárodní scéně. Lysáček, který po studiích strávil řadu let v Ostravě, tamní uměleckou scénu významně ovlivnil. Jeho práce v oblasti filmového a divadelního designu, stejně jako pedagogická činnost na Ostravské univerzitě, kde od roku 1994 vede ateliér intermediálních forem, ukazují jeho široké spektrum zájmů a uměleckých dovedností.
Lysáček ve své tvorbě často pracuje s koncepty ready-mades a neo-dada, což mu umožňuje zpochybňovat zaběhlé formy a obsahy a vytvářet díla, která jsou plná hlubších spirituálních symbolů, ale zároveň nesou typickou ironii. Jeho inovativní přístup k umění, zejména schopnost recyklovat a přetvářet nalezené předměty, a jeho neustálá hra s materiály a významy, činí z Petra Lysáčka jednoho z nejvynalézavějších českých umělců posledních dvaceti let.